Iz Upravna Svetovalnica
Datum odgovora: 20. 6. 2023
Status uporabnika: stranka v upravnem postopku
Vprašanje:
Stranka je na organ vložila zahtevo za izdajo odločbe. Organ je najprej prejel skenirano vlogo, poslano po elektronski pošti. Ali lastnoročno podpisana vloga, ki je nato skenirana in poslana elektronsko, dosega standard pisne vloge, kot napisana ali natisnjena in lastnoročno podpisana po 63. členu ZUP ali bi morala biti podpisana s kvalificiranim podpisom, da bi jo bilo moč šteti zgolj kot elektronsko vlogo?
Ali je torej treba tako vlogo, tj. PDF sken dopisa z lastnoročnim podpisom, obravnavati kot popolno, če ima vse druge sestavine, ali bi bilo treba zahtevati njeno dopolnitev, češ da ni lastnoročno podpisana ter bi bilo treba zahtevati kvalificiran elektronski podpis?
Kako postopati, če stranka pošlje vlogo v elektronski obliki (sken), nato pa tudi izvirnik vloge v fizični obliki po pošti? Ali gre tedaj šteti, da je stranka vložila elektronsko vlogo, za katero se upravna taksa ne plača, ali vlogo v fizični obliki, sploh če je že plačala upravno takso za vlogo v fizični obliki in odločbo?
Odgovor:
Glede na določila 63. člena ZUP lahko stranka vloži vlogo v fizični ali elektronski obliki, lahko pa tudi ustno na zapisnik pri organu. Vložnik mora vlogo podpisati. Pisna vloga (v fizični obliki) mora biti podpisana z lastnoročnim podpisom, vloga v elektronski obliki mora biti podpisana z varnim elektronskim podpisom s kvalificiranim potrdilom (drugi odstavek 63. člena ZUP). Podpis izraža voljo vložnika po določenem ravnanju organa. To pomeni, da ima učinke le vloga, ki je pravilno podpisana. (Sever v Kovač in Kerševan, ZUP s komentarjem, 2020, komentar k 63. členu).
V primeru, ko stranka pošlje skenirano vlogo, gre za elektronsko vlogo oziroma za elektronsko kopijo vloge fizičnega izvirnika. Omeniti je potrebno tretji odstavek 67. člena ZUP, ki določa, da če organ prejme vlogo, ki ne izpolnjuje pogojev iz drugega odstavka 63. člena glede podpisa, pa dvomi, da jo je res poslal tisti, ki je naveden kot vložnik, zahteva, naj se vloga potrdi s pisno potrditvijo. Iz navedenega izhaja, da če organ ne dvomi v identiteto osebe, ki je navedena kot vložnik, lahko tako vlogo obravnava, čeprav ni pravilno podpisana.
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.