Povračilo preplačane in plačilo neplačane upravne takse po preteku določenega obdobja

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Povračilo preplačane in plačilo neplačane upravne takse po preteku določenega obdobja

Datum odgovora: 12. 10. 2009, pregled 21. 12. 2022


Vprašanje:

Ali sme upravni organ taksnemu zavezancu, ki mu je v določenem obdobju zaračunaval previsoko oziroma prenizko upravno takso, danes izstaviti poračun teh sredstev?

Odgovor:

Po določilih 18. člena Zakona o upravnih taksah (ZUT, Ur. l. RS, št. 8/2000 in novele) mora taksni zavezanec zahtevek za vrnitev takse vložiti najpozneje v 60 dneh od dneva, ko je bila taksa pomotoma plačana oziroma od dneva, ko je izvedel, da dejanje ni bilo opravljeno ali dokument izdan oziroma od dneva, ko je bila izdana odločba, s katero se je ugodilo pritožbi. Vrnitve takse ni več mogoče zahtevati po preteku dveh let od dneva, ko je bila plačana (18. člen ZUT).

17. člen ZUT določa, da kdor je plačal takso, ki je ni bil dolžan plačati, ali je plačal takso v višjem znesku, kot je predpisan, ali je plačal takso za dokument ali dejanje, ki ga organ iz kakršnihkoli vzrokov ni izdal ali opravil, ali za pritožbo, ki ji je organ ugodil, ima pravico do povrnitve vse oz. preveč plačane takse.

Kdor je plačal takso za vlogo in takso za dejanje ali dokument, ki ga organ iz kakršnihkoli vzrokov ni opravil ali izdal, ne more zahtevati vračila takse za vlogo, s katero je zahteval, naj se dejanje opravi ali dokument izda.

Taksni zavezanec, ki je plačal takso za dokument ali dejanje, ki ga organ ni izdal ali opravil, ker je bil postopek ustavljen na zahtevo ali z opustitvijo ali opravo kakšnega dejanja taksnega zavezanca, potem ko je bil izveden že celotni ugotovitveni postopek, ne more zahtevati vračila takse za ta dokument ali dejanje.

V kolikor pa ugotovitveni postopek še ni bil izpeljan, ima stranka pravico zahtevati povračilo takse oz. razliko med takso, ki jo je plačala za odločbo, in takso, ki jo je organ obračunal zaradi izdaje sklepa o zavrženju.

Organ je po 20. členu ZUT pooblaščen za izterjavo takse v dveh letih, odkar bi morala biti taksa plačana. Po tem času taksna obveznost zastara. Zastaranje pravice zahtevati plačilo takse oziroma takso prisilno izterjati pretrga vsako uradno dejanje pristojnega organa, katerega namen je plačilo oziroma izterjava takse in je dano v vednost taksnemu zavezancu. Zastaranje nastopi v vsakem primeru, ko poteče deset od dneva zapadlosti takse v plačilo. 


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...