Pogovor:Sklep o popravku odločbe

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Comments on Sklep o popravku odločbe

Loading comments...

Josip Majstorović said ...

Pozdravljeni

Prosim za mnenje glede personalne pristojnosti za izdajo sklepa o popravi pomot pri prekrškovnih postopkih (2. odstavek 46. člena ZP-1). Naj povdarim, da imam v mislih zgolj popravljanje očitnih pisnih in računskih napak in ne popravljanja napak v izreku.

V policiji prihaja do različnega tolmačenja in prakse pri izdajanju sklepa o popravi pomot na plačilnem nalogu. V nekaterih prekrškovnih organih (PO) pišejo sklepe pooblaščene uradne osebe (PUO) s peto stopnjo (torej tiste, ki so same izdale plačilni nalog), na naketerih PO pa zagovarjajo tezo, po kateri lahko sklep izda in podpiše PUO s VII. stopnjo izobrazbe (t.i. prekrškovni inšpektor).

Sam se nagibam k razlagi, da sklep o popravi pomot na plačilnem nalogu lahko napiše tudi policist s V. stopnjo (torej tisti, ki je storil napako) - razlago navajam v nadaljevanju:

ZP-1 v 46. členu določa: Odločba, 46. člen (2) Pomote v pisavi ali v številkah ali druge očitne pomote v odločbi lahko s sklepom popravi vsak čas po uradni dolžnosti ali na predlog udeležencev postopka prekrškovni organ ali sodišče, ki je odločbo izdalo.

Komentar: Plačilni nalog velja kot odločba (2. odstavek 57. člena ZP-1). Personalne pristojnosti – kdo napiše sklep, iz 2. odstavka 46. člena ZP-1 ne moremo ugotoviti, saj ZP-1 navaja zgolj termin »prekrškovni organ«, ki predstavlja organizacijsko enoto in ne prekrškovnega inšpektorja, kot se v policijski praksi narobe razlaga. ZP-1 v 58. členu določa: Smiselna uporaba zakona, 58. člen (1) Če v tem ali drugem zakonu ni drugače določeno, se v hitrem postopku glede pristojnosti, zastopanja, jezika v postopku, vlog, vabil, zapisnikov, odločb, pregledovanja in prepisovanja spisov, rokov in narokov, vročanja in izločitve uradnih oseb smiselno uporabljajo določila zakona o splošnem upravnem postopku. ZUP v 4. členu določa: 4. Uporaba zakona v drugih javnopravnih stvareh, 4. člen Upravni postopek se smiselno uporablja tudi v drugih javnopravnih stvareh, ki nimajo značaja upravne zadeve po 2. členu tega zakona, kolikor ta področja niso urejena s posebnim postopkom. ZUP v 223. in 227. členu določa: 5. Popravljanje pomot v odločbi 223. člen (2) O popravi pomote se izda sklep. Uradni zaznamek o popravi se zapiše na vse izvirnike odločbe, če je to mogoče. Uradni zaznamek podpiše uradna oseba, ki je podpisala sklep o popravi.

Komentar: na plačilnem nalogu, kjer smo popravili številko, črko ipd. naj bi to zaznamovali s podpisom (primer uradnega zaznamka »popravil Majstorović« XIV. poglavje SKLEP 227. člen (1) Sklep izda uradna oseba, ki opravlja dejanje postopka, pri katerem je nastalo vprašanje, ki je predmet sklepa, če ni s tem zakonom ali z drugimi predpisi drugače določeno. Postopanje ob popravljanju pomot : Glede na to, da način popravljanja odločb (tudi plačilnih nalogov) v ZP-1 ni določen, je potrebno uporabiti sklic na ZUP, saj ZP-1 v 58. členu eksplicitno določa smiselno uporabo določb ZUP glede odločbe. Torej moramo za vprašanje, ki ni urejeno v ZP-1, uporabiti določbo 2. odstavka 223. člena ZUP glede uradnega zaznamka (način zaznamovanja popravkov na odločbi). Na odločbi oz. plačilnem nalogu torej zapišemo uradni zaznamek, kdo je popravil napako, izdati pa je potrebno tudi sklep o popravi pomot po 2. odstavku 46. člena ZP-1. Smiselna uporaba določbe ZUP glede sklepa v 58. členu ZP-1 sicer ni določena vendar takšno uporabo določb ZUP zahteva ZUP v 4. členu, ki določa rabo tudi v drugih javnopravnih stvareh, če vprašanje ni urejeno v specialnem predpisu. Glede na 4. člen ZUP pride v poštev tudi raba določb ZUP o sklepu, ki v 1. odstavku 227. člena določa, da sklep izda uradna oseba, ki opravlja dejanje postopka, pri katerem je nastalo vprašanje, ki je predmet sklepa. Iz teh določb potegnem sklep, da lahko popravek na plačilnem nalogu (uradni zaznamek) kot tudi sklep o popravi pomot, izda in podpiše policist, ki je izdal plačilni nalog.

Navajam še mnenje sodelavca, ki prav tako zagovarja tezo, da sklep lahko napiše policist s V. stopnjo izobrazbe:

Postopek izdaje plačilnega naloga vodi pooblaščena uradna oseba s V. stopnjo izobrazbe, ko pa izdaja sklep o popravi pomot ne gre za odločbo, saj se s sklepom ne spreminja "VSEBINA" odločbe, temveč se popravljajo samo "lepotne napake" naštete v 46. členu ZP-1. Torej: - sklep o popravi pomot ni odločba, ki bi jo maral izdati oseba s VII. stopnjo izobrazbe - da jo lahko izda prekrškovni organ, ki vodi postopek, tj policst s V. stopnjo izobrazbe, on vodi postopek izdaje PLN. - s sklepom se ne posega v izrek, niti se odločba v tem primeru PLN ne spreminja, - torej ni razloga zakaj oseba, ki vodi in odloča v prekrškovnem postopku izdaje PLN ne bi mogal sama popraviti svojih pomot (narobe napisane črke v imenu), če je pooblaščena da odloča v postopku.

Lep pozdrav Josip PP Nova Gorica


--Majstor3 15:57, 3. november 2009 (CET)




Spoštovani,

hvala za vaše vprašanje. Odgovor se nahaja na naslednji spletni povezavi:
http://www.fu.uni-lj.si/mediawiki/index.php?title=Personalna_pristojnost_pri_izdaji_sklepa_o_popravi_pomot

Ekipa Upravne svetovalnice