Sklep o popravku odločbe

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Sklep o popravku odločbe

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 24. 11. 2022


Vprašanje:

V pouku o pravnem sredstvu je organ zapisal, da je pritožba dovoljena, kam se vloži, … in tudi, da je potrebno pritožbo kolkovati z upravno takso v višini 14,18 EUR, pri čemer pa je kolkovati navedeno napačno, saj bi moralo biti po Zakonu o upravnih taksah (ZUT, Ur. l. RS, št. 8/2000 in novele) plačati. Prav tako je naveden le ZUT (Ur. l. RS, št. 42/07) brez še dodane spremembe – kakšni so pravni učinki napak? Kako naj upravni organ popravi očitne pisne napake?

Odgovor:

Navedeni napaki sta tehnične narave, zato ne nastanejo pravni učinki za vsebino odločbe.

Glede sanacije navedenih napak bi prišel v poštev institut popravljanja pomot v odločbi, ki ga ureja 223. člen ZUP. S tem institutom zakon dovoljuje popravljanje pomot v odločbi, ko gre za očitne pisne, računske in druge napake.

Popravek odločbe lahko predlaga stranka sama ali ga izvede organ po uradni dolžnosti. V konkretnem primeru torej nenavedeni uradni list v zvezi s spremembo zakona ter zamenjava besed kolkovati in plačati ne prinese nikakršnih vplivov na vsebino odločbe, zato bo upravni organ izdal sklep o popravku ter zabeležil popravek v obliki uradnega zaznamka na vse izvirnike odločbe. Torej se na sami odločbi prečrta napaka (na primer: napačno natipkano ime, navedba napačnega člena zakona itd.) in se poleg dopiše pravilno. Prav tako se dopišeta (na primer: v prazni vrstici ali na robu odločbe) številka in datum sklepa o popravku pomote. Doda se še podpis uradne osebe. Popravek se lahko izvede kadarkoli, tudi po pravnomočnosti, ter učinkuje za nazaj (ex tunc), v kolikor je popravek za stranko neugoden, pa učinkuje od dneva vročitve sklepa (ex nunc).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...