Pogovor:Izkazovanje pravnega interesa v upravnih postopkih

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Comments on Izkazovanje pravnega interesa v upravnih postopkih

Loading comments...

Pravni interes 162. člen ustave RS said ...

Kaj je to pravni interes iz 162. člena Ustave RS Ali je ostavren pravni interes posameznika ali skupine, kateri dražava svojim Zakonom zniža pridobljene pravice - pokojnino. Poseganje v pridobljene praavice niso razlog za pravni interes posameznika ali supine .Zanima me ali so lahko razlog za Ustavno pobudo po 162. člena Ustave RS.

--Pravni interes 162. člen ustave RS 21:43, 25. september 2012 (CEST)


Spoštovani,

hvala za sodelovanje pri Upravni svetovalnici. Informacije v zvezi s pravnim interesom za vložitev pobude na Ustavno sodišče si lahko pogledate na naslednji spletni strani: http://www.us-rs.si/vloge/pobude-in-ustavne-pritozbe/. Zgolj poseg v pridobljene pravice po ZUstS še ne pomeni pravnega interesa.

Lep pozdrav,

Ekipa Upravne svetovalnice

7. 11. 2012

Miha X said ...

Glede stranskih udeležencev - ali je lahko civilna iniciativa udeležena kot stranski udeleženec v upravnem postopku, ker ni niti fizična niti pravna oseba. Ali se lahko tako vlogo zavrže, ker ne more biti stranka v postopku oz. ali jo lahko štejemo kot stranko na podlagi drugega odstavka 42. člena ZUP (stranka so lahko tudi drugi (skupina oseb, itd.), če so lahko nosilci pravic in obveznosti, o katerih se odloča v upravnem postopku).

LP, Miha

--Miha X 08:10, 25. april 2014 (CEST)

Upravna svetovalnica said ...

Spoštovani g. Miha, pravilno ste ugotovili, da je za sodelovanje v upravnem postopku na podlagi 42. člena Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) praviloma potrebna pravna osebnost oziroma pravna subjektiviteta stranke, o kateri pravici, pravni koristi ali obveznosti se odloča. ZUP sicer omogoča, da se kot stranke udeležujejo upravnega postopka tudi npr. skupine oseb, ki nimajo pravne subjektivitete, če so lahko nosilci pravic in obveznosti, o katerih se odloča. S tem se omogoči sodelovanje subjektom, ki sicer ne bi mogli nastopati v pravnem prometu, vendar je njihovo sodelovanje pogojeno s tem, da jim področni zakon (ne organ ali uradna oseba, ki vodi postopek!) omogoči pridobitev pravice ali pravne koristi. V vašem primeru bi zato morali ugotoviti, ali ste kot civilna inciativa lahko nosilci neke materialne pravice ali obveznosti, in v odvisnosti od tega uveljavljati položaj stranke. Enako velja tudi v primerih, če bi se kot civilna inciativa želeli udeleževati postopka kot tako imenovani stranski udeleženci, torej kot osebe, katerih pravni položaj bi bil lahko spremenjen z izdajo odločbe. ZUP v teh primerih ne govori posebej o subjektih brez pravne subjektivitete, vendar menimo, da bi ob izkazani materialno pravni podlagi lahko sodelovali v postopku. Tudi v primerih, če te ni, pa vsak posamezni član "civilne iniciative" izkazuje pravni interes za sodelovanje v postopku, bi sicer lahko sodelovali kot posamezniki, vendar bi določili skupnega predstavnika, npr. vodjo civilne iniciative, ki bi vas zastopal v postopku.


Lep pozdrav, Ekipa Upravne svetovalnice


--Matjaž 08:15, 20. avgust 2014 (CEST)