× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 1205
Zadeva: Pravna narava dejanj organa glede izdaje potrdil po posebnem zakonu (registracija orožja)
Datum odgovora: 10. 2. 2025
Status uporabnika: Uradna oseba, ki vodi postopek oz. odloča v njem
Vprašanje

Kako tolmačiti dejanja upravnega organa po posebnem zakonu glede registracije orožja po Zakonu o orožju?

Kdaj mora organ izdati potrdilo o oddani vlogi v teh primerih?

Odgovor

Upravni postopek je sistem procesnih pravil, ki ga uporabljajo upravni organi pri obravnavanju upravnih zadev. Skladno z določilom 2. člen ZUP je upravna zadeva odločanje o pravici, obveznosti ali pravni koristi fizične ali pravne osebe oziroma druge stranke na področju upravnega prava. Šteje se, da gre za upravno zadevo, če je s predpisom določeno, da organ v neki zadevi vodi upravni postopek, odloča v upravnem postopku ali izda upravno odločbo oziroma če to zaradi varstva javnega interesa izhaja iz narave zadeve. Upravni postopek se vodi, kadar oblast odloča o pravicah, pravnih koristih in obveznostih posamičnih strank (fizičnih ali pravnih oseb) s področja upravnega prava na podlagi konkretnega dejanskega stanu (glej primer).


Tako npr. iz določb Zakona o orožju (ZOro-1, Ur. l. RS, št. 23/05 in nasl.) izhaja, da pristojni organ o pravici do nabave orožja odloča na podlagi vloge iz 13. člena in ob upoštevanju pogojev iz 14. člena ZOro-1, kar pomeni, da organ odloča o upravni zadevi. Dovoljenje za nabavo orožja je konkreten in posamičen upravni akt, zoper katerega je dovoljena pritožba oz. upravni spor.


Materialnih dejanj (ali realanih aktov) pa organi ne opravljajo po določbah ZUP, saj ne gre za upravni postopek, čeprav ta dejanja sestavljajo del njihovega upravnega oz. oblastnega delovanja. Ker ta opravila oziroma dejanja po svoji naravi nimajo neposrednih pravnih učinkov, jih ni mogoče šteti za posamičen in konkretni upravni akt, npr. odločbo v upravni zadevi (glej sodba UPRS I U 1429/2020-13, z dne 28. 9. 2022). V tem delu se ne vodi upravni postopek in odloča o upravni zadevi, saj ne gre za odločanje o posameznikovi pravici, obveznosti ali pravni koristi fizične ali pravne osebe, ampak gre za materialno dejanje izvršitve predhodno izdanega upravnega akta (npr. po ZOro-1 dovoljenja za nabavo orožja). Torej to ni upravni postopek, zato se za ta del ZUP ne uporablja podrejeno, ampak le, kolikor je glede na naravo zadeve to primerno oziroma smiselno. Čeprav slednji postopek ni upravni, je z upravnim razmerjem tesno povezan (glej primer). Materialna dejanja torej nimajo neposrednih pravnih posledic in so namenjena izvrševanju že prej izdanih posamičnih upravnih aktov itd, njihov rezultat pa je izdaja predpisane listine, npr. orožni list (glej primer). Tako postopek registracije orožja predstavlja materialno dejanje in ne upravnega postopka.


Potrdilo na podlagi 65. člena ZUP pa se stranki izda le, kadar stranka to zahteva in ne po uradni dolžnosti. To potrdilo lahko velja kot potrdilo o pravočasni oddaji vloge (ne pa npr. kot potrdilo za prenos orožja.

Kategorije
1.1   Kdaj ne/gre za upravno zadevo in ni/je potrebna podrejena raba ZUP?
5.6   Listine, potrdila, upravne overitve in izmenjava podatkov iz uradnih evidenc



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov