Odpoved pravici do pritožbe v primeru izdaje procesnega sklepa

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Odpoved pravici do pritožbe v primeru izdaje procesnega sklepa - v usklajevanju

Datum odgovora: 6. 2. 2024
Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi upravni postopek

Vprašanje:

Ali se je mogoče odpovedati pravici do pritožbe v primeru, ko je bil izdan procesni sklep?

Odgovor:

Odpoved pravici do pritožbe je nepreklicna in pomeni izgubo številnih drugih pravnih sredstev, vključno s pravico do sodnega varstva v upravnem sporu. Odpoved pravici do pritožbe pa je za stranko lahko tudi praktična, saj ji za uporabo z odločbo podeljene pravice ni potrebno čakati na dokončnost upravnega akta s potem pritožbenega roka, če stranka pravico pridobi šele z dokončnostjo (glej Kerševan v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2022, 2. knjiga, str. 538).

Iz prvega odstavka 229.a člena ZUP izhaja, da se pritožbi lahko odpove upravičena oseba le v postopkih, ki se začno na zahtevo stranke, ne pa tudi v tistih, ki se začnejo po uradni dolžnosti (glej Kerševan v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2022, 2. knjiga, str. 539), lahko tudi sklep VSL II Cp 2191/2018 z dne 27. 2. 2019.

Kar pa zadeva odpoved pravici do pritožbe zoper procesne sklepe, lahko iz uvrstitve 229a. člena ZUP sklepamo, da zakon obravnava odpoved pravici do pritožbe le v primerih, ko gre za pritožbo zoper odločbo (Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2008, str. 614-615). Institut odpovedi pravici do pritožbe gre razumeti predvsem v luči institutov dokončnosti in pravnomočnosti, ki ju zakon (224. člen ZUP, 224.a člen ZUP in 225. člen ZUP) ureja v zvezi z odločbo, ne pa tudi sklepom, kar pomeni, da za odpoved pravici do pritožbe zoper sklep, ni ovir (Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2008, str. 614-615). Tako kot pri odpovedi pravici do pritožbe zoper odločbo (v postopkih, začetih na zahtevo stranke), kjer se zasleduje možnost čim hitrejše dokončnosti in izvršljivosti pravice, se tudi pri sklepu, s katerim se zaključi postopek, uveden na zahtevo, (npr. sklep o zavrženju zahteve, sklep o ustavitvi postopka) zasleduje podobne cilje - na primer čim prej vložiti novo zahtevo na drugi pravni podlagi.

Pomembno je torej opozoriti, da je odpoved pravice do pritožbe prostovoljna odločitev stranke, ki pa jo je treba sprejeti zavedajoč se njenih posledic. Odpoved pravici do pritožbe v primeru procesnega sklepa ima torej smisel v kontekstu pospeševanja postopka. V primerih, ko upravni organi ne začnejo novega postopka po prejemu vloge, čeprav bi lahko, zaradi nedokončnosti prejšnjega postopka. Omenjeno lahko služi kot sredstvo za preprečevanje zamud in omogočanje hitrejšega dostopa do novega upravnega postopka.



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...


[Category:Pravica do pritožbe in odpoved tej pravici] [Category:Dokončnost in pravnomočnost]]