Podaja vloge pri (ne)pristojnem organu in njena pravočasnost

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Podaja vloge pri (ne)pristojnem organu in njena pravočasnost - V USKLAJEVANJU

Datum odgovora: 1. 2. 2024
Status uporabnika: stranka v upravnem postopku / pooblaščenec (odvetnik) stranke v upravnem postopku / nevladna organizacija (kot zastopnik več strank) / uradna oseba, ki vodi upravni postopek / javni uslužbenec, ki pripravlja področno zakonodajo / drugo

Vprašanje:

Vloga je bila s strani stranke poslana pravočasno, vendar je bila poslana nepristojnemu organu. Nepristojni organ jo je nato odstopil pristojnemu organu, vendar šele po preteku roka. Ali se vloga šteje za pravočasno?

Odgovor:

Vloga je vložena pravočasno, če jo pristojni organ prejme preden se izteče rok; če pa je vloga poslana po elektronski poti se šteje za pravočasno, če jo je pred iztekom roka prejel informacijski sistem organa ali informacijski sistem za sprejem vlog, vročanje in obveščanje prvi odstavek 68. člena ZUP). Izbira oblike, načina ter posledično časa in kraja podaje vloge je prepuščena stranki, razen če zakon določi drugače. Pri tem pa mora stranka paziti, da poda vlogo na pristojni organ (glej 65. člen ZUP) in pravočasno (več v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 1. knjiga, str. 463).

Če prispe vloga na organ po pošti, brzojavno ali po elektronski poti, pa organ zanjo ni pristojen, jo brez odlašanja posreduje pristojnemu organu oziroma sodišču. Organ mora storiti vse potrebno, da ugotovi, kdo je pristojen. O posredovanju vloge pristojnemu organu obvesti stranko z dopisom, zoper katerega stranka nima pravnega varstva. Z vidika pravočasnosti vlog mora vlogo posredovati pristojnemu organu priporočeno (dan oddaje šteje za dan prejema pri pristojnemu organu) (drugi odstavek 68. člena ZUP). Če organ ne more ugotoviti, kdo je pristojen, vlogo s sklepom zavrže (65. člen ZUP). 
Pravočasna je le vloga, ki jo pred iztekom roka prejme pristojni organ, kar potrjuje tudi ureditev instituta vrnitve v prejšnje stanje v ZUP (103. člen), po kateri se vloga, poslana pravočasno nepristojnemu organu, tako da jo pristojni organ prejme po izteku roka, obravnava kot prepozna (stranka pa ima možnost vložiti predlog za vrnitev v prejšnje stanje, če sta razlog za zamudo njena nevednost ali očitna pomota) (glej UPRS Sodba I U 1414/2016-14 z dne 9. 1. 2018). V upravnih postopkih gre velikokrat za laične stranke, zato ZUP skladno z načelom varstva pravic strank, z željo, da se jih ne prekludira zaradi nevednosti ali očitne pomote, dopušča glede zamujenih procesnih rokov (ne pa materialnih) vrnitev v prejšnje stanje (glej Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 1. knjiga, str. 444)

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...