Uporaba ZUP pri odločanju v drugih javnopravnih zadevah

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Uporaba ZUP pri odločanju v drugih javnopravnih zadevah - V USKLAJEVANJU

Datum odgovora: 5. 5. 2023
Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi upravni postopek 

Vprašanje:

Starši z otrokom živijo na območju, ki je znotraj šolskega okoliša določen za podružnico, vendar ne želijo, da otrok obiskuje podružnico, ampak matično šolo. Ravnatelj tej želji ne želi ugoditi, ker se boji, da bo trend pripeljal do ukinitve podružnice, vendar starši vztrajajo.

Ali bi moral ravnatelj odločati po ZUP, ko zavrne »vpis« v matično šolo?

Odgovor:

Na podlagi 48. člena Zakona o osnovni šoli (ZOsn, Ur. l. RS, št. 81/06) imajo starši pravico vpisati otroka v šolskem okolišu, v katerem otrok stalno oziroma začasno prebiva, šola pa je otroka v tem okolišu dolžna vpisati. Šolski okoliš se določi v ustanovitvenem aktu za vsako samostojno oziroma matično šolo, znotraj tega šolskega okoliša pa se določi tudi območje podružnice šole, v katerem imajo starši pravico vpisati otroka v to podružnico.

Otrok je ob vpisu vselej vpisan v matično šolo, vendar gre za organizacijsko vprašanje razporejanja otrok v podružnico ali matično šolo. Tako v ZOsn, kot v podzakonskem predpisu, in sicer v Uredbi o merilih za oblikovanje javne mreže osnovnih šol, javne mreže osnovnih šol, (Ur. l. RS, št. 27/99, ) ni formalnih kriterijev za tovrstne primere, saj podružnica ni "druga šola" iz 48. člena ZOsn, zato je ravnatelj pri svoji presoji oziroma odločitvi avtonomen.

Torej, v primerih, ko starši želijo, da se otrok, ki prebiva na območju podružnice šole, vključi v matično šolo, gre za organizacijsko vprašanje, o katerem na podlagi pisne vloge staršev, odloči ravnatelj. Le-ta presodi, ali je šolanje otroka v matični šoli izvedljivo, pri čemer upošteva specifiko konkretnega primera oziroma okoliščine kot so npr. možnost zagotovitve prevoza, jutranjega varstva, podaljšanega bivanja, itd.

Glede odločanja o opravicah in dolžnostih učencev se določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek, uporabljajo v postopkih v zvezi z vpisom učencev. Če za posamezno odločitev ni posebej določen pristojni organ, o pravicah in dolžnostih učenca na prvi stopnji odloča ravnatelj. O pritožbah v zvezi z uresničevanjem pravic in dolžnosti otroka oziroma učenca odloča pritožbena komisija, katero imenuje svet šole (glej 60.a in 60.b člen ZOsn).

Uporaba ZUP je v drugih javnopravnih zadevah, pri čemer gre za odločanje o posamičnih stvareh, subsidiarna in smiselna, kar pomeni, da se pravila splošnega upravnega postopka v takšnih stvareh uporabljale le, če odločanje ni urejeno s posebnim postopkom in če je uporaba posameznih določb oziroma procesnih institutov splošnega upravnega postopka pri določeni vrsti javnopravnih stvari sploh mogoča in smotrna (4. člen ZUP ter v Breznik et al., Zakon o splošnem upravnem postopku s komentarjem, 2008, str. 54).

V primeru, ko starši podajo prošnjo, da otrok obiskuje matično šolo in ne podružnico, gre lahko za drugo javnopravno zadevo, čeprav ne eksplicitno upravno zadevo po ZOsn, saj podružnica ni druga šola, potrebno pa je preučiti vse okoliščine, ki jih starši poudarjajo kot razlog vpisa v matično šolo oziroma preučijo okoliščine ter morebiten pravni interes otroka/staršev. Pri čemer pa ravnatelju ni potrebno izdati odločbe kot take, ampak v dopisu predvsem utemeljeno obrazložiti, na podlagi pravnega temelja (npr. uredbe o mreži in podatkih za konkretno šolo), zakaj ne ugodi staršem.



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...