Iz Upravna Svetovalnica
Zadeva: Potrditev pravnomočnosti odločbe drugostopenjskega organa
Datum odgovora: 6. 6. 2011
Vprašanje:
Kateri organ potrdi pravnomočnost odločbe drugostopenjskega organa, s katero se je v postopku druge stopnje odpravilo odločbo prvostopenjskega organa in o zadevi meritorno odločilo?
Odgovor:
Potrjevanje pravnomočnosti je delno urejeno z ZUP, natačneje pa z izvedbenim aktom ZUP, tj. Pravilnikom o potrjevanju dokončnosti in pravnomočnosti upravnih aktov (Ur. l. RS, št. 43/05 in novele, v nadaljevanju PPDP).
V skladu s petim odstavkom 225. člena ZUP izda organ na zahtevo stranke ali organa potrdilo o dokončnosti ali pravnomočnosti odločbe v skladu z določili 180. člena ZUP. Po navedeni določbi organ izda potrdilo o dejstvih, o katerih ne vodi uradne evidence, po posebnem ugotovitvenem postopku, kar predvideva tudi 2. člen PPDP. Predmetno potrdilo se torej ne izdaja na zahtevo organa, le stranke, med organi se podatki o dokončnosti in pravnomočnosti posredujejo kot podatki iz uradnih evidenc po Uredbi o upravnem poslovanju.
Na zahtevo stranke se torej potrjuje dokončnost in pravnomočnost, analogno izvršljivost, pri čemer v relaciji do stranke ni bistveno, ali to v postopku, ki se je zaključil na drugi stopnji, stori organ prve stopnje ali organ druge stopnje kot izdajatelj akta. Primarno je namreč zaradi določb 257. člena ZUP celotna spisovna dokumentacija s strani druge stopnje odstopljena prvostopenjskemu organu, zato bo slednji lažje in hitreje ugotovil potrebne podatke za potrditev (odvisno od tega, ali in kdaj je bila odločba druge stopnje vročena stranki in ali je bila vložena tožba na sodišče). V vsakem primeru pa tako potrdilo nima moči neizpodbojnosti, lahko se naknadno ugotovi nasprotno (da je bila denimo tožba vložena in zadeva še ni pravnomočno rešena).
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.