Iz Upravna Svetovalnica
Zadeva: Pisanje zapisnika pri zaslišanju mladoletne osebe
Datum odgovora: 31. 5. 2009
---Izvirnik:Pisanje zapisnika pri zaslišanju mladoletne osebe
Vprašanje:
Pri upravnem organu se vodi postopek, v katerem se zaslišijo tako mladoletne kot polnoletne osebe. Je potrebno pisati zapisnik, ko organ vodi pogovor z mladoletno osebo?
Odgovor:
Zapisnik je po ZUP (74. člen ZUP in nadaljnji) strogo obličen akt. V 74. členu ZUP določa, kdaj se ga mora pisati, in sicer v vseh pomembnih procesnih dejanjih, zlasti o izjavah strank, o zaslišanju strank in drugih oseb (prič, izvedencev), o ustni obravnavi, o ogledu, o poravnavi ter o posvetovanju in glasovanju. Zapisnik nam natančno predstavi potek postopka, kjer zakon omogoča ustno izjavljanje organa in udeležencev. Prav tako pomaga uradni osebi pri sestavljanju pisne odločbe ter je bistvenega pomena tudi za vse organe, ki se na kakršenkoli način odločajo o vprašanjih, ki so povezana s konkretnim postopkom, zlasti za organe druge stopnje ter sodišče. Torej je zapisnik potrebno pisati vedno, ko se vodi ustni pogovor, bodisi z mladoletno ali polnoletno osebo (po Jerovšek, T., et al.: ZUP s komentarjem, 2004, str. 269–283).
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.