Načini izvršbe po ZUP

Iz Upravna Svetovalnica

Redakcija dne 14:29, 8. december 2010 od Mitjad (Pogovor/komentar | prispevki) (Text replace - "SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:" to "---")
Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Načini izvršbe po ZUP

Datum odgovora: 31. 5. 2009

---Izvirnik:Načini izvršbe po ZUP

Vprašanje:

Na kakšen način lahko upravni organ opravi izvršbo, če gre za izvršbo nedenarnih obveznosti? Kakšna pravila določa ZUP za izvršbo denarnih obveznosti?

Odgovor:

Izvršbo nedenarnih obveznosti izvrši upravni organ tako, da izda sklep o dovolitvi izvršbe, s katerim ugotovi, da je odločba postala izvršljiva in kdaj je postala izvršljiva, ter določi način izvršbe. ZUP določa več načinov izvršbe nedenarnih obveznosti, in sicer: izvršbo po drugih osebah po 297. členu ZUP (npr. rušenje črne gradnje) ter izvršbo s prisilitvijo z denarnim kaznovanjem po 298. členu ZUP (npr. v postopku odvzema otroka) ali s fizično prisilitvijo (npr. osebo, ki ima nalezljivo bolezen, se prisilno odpelje na zdravljenje).
Izvršbo denarnih obveznosti opravi davčni organ po postopku, predpisanem za izvršbo davčnih obveznosti (drugi odstavek 289. člena ZUP). Upravni organ, ki izda odločbo na prvi stopnji, na odločbi, ki je postala izvršljiva, oz. sklepu potrdi nastop izvršljivosti ter jo pošlje v izvršbo davčnemu uradu, ki izda sklep o izvršbi (po Jerovšek, Upravni postopek in spor, 2007, str. 160).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...