Iz Upravna Svetovalnica
Zadeva: Krajevna pristojnost po ZSV, če se prijavljeno stalno bivališče otroka in dejansko oz. začasno ne ujemata
Datum odgovora: 11. 10. 2009
Vprašanje:
Zanima nas, kateri organ je krajevno pristojen za vodenje postopka (npr. skrbništva pred CSD), če je navezna okoliščina po področnem zakonu (drugače kot po ZUP) določena po kraju bivališča staršev otroka, kot to določa 81. člen Zakona o socialnem varstvu, otrok biva stalno na območju X, po smrti enega od staršev, pri čemer drugi ni znan, pa so otroka prijavili na stalno prebivališče na območju Y pri skrbnikih? Kako ravnati v primeru, če ima otrok prijavljeno stalno prebivališče na območju Z, starši, katerim je bil odvzet, pa na območju W?
Odgovor:
ZSV izrecno ne določa, kateri organ je pristojen, če je eden od stašev umrl, drug pa je znan, vendar lahko v takem položaju razumemo, da gre za enako situaijo, kot v primeru, ko niti eden od staršev mladoletne osebe ni znan. Zato je potrebno na podlagi tretjega odstavka, v zvezi z drugim odstavkom 81. člena Zakona o socialnem varstvu (ZSV; Ur.l. RS, št. 54/1992 (56/1992 popr.) in novele) oz. enako po smiselni rabi prvega odstavka istega člena krajevno pristojnost določiti na podlagi kraja, kjer je nastal povod za postopek, tj. po stalnem bivališču otroka oz. njegovih skrbnikov. Otrok ima prijavljeno stalno prebivališče na območju Y, zato je za vodenje postopka v tej zadevi pristojen organ na območju Y.
(Tretji odstavek 81. člena) ZSV vsebuje tudi zakonsko praznino glede pristojnosti v primeru, če je bil otrok staršem odvzet in ima stalno prebivališče drugod kot starši. Po razlagi intra legem menimo, da je v takem prmeru položaj enak, kot če bi bili starši neznani, zato kot navezno okoliščino upoštevamo stalno prebivališče otroka. Pristojen bo torej organ na območju Z in ne W.
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.