Izvršljivost odločbe v primeru fikcije vročitve drugostopenjske odločbe

Iz Upravna Svetovalnica

Redakcija dne 14:22, 8. december 2010 od Mitjad (Pogovor/komentar | prispevki) (Text replace - "SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:" to "---")
Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Izvršljivost odločbe v primeru fikcije vročitve drugostopenjske odločbe

Datum odgovora: 31.5.2009

---Izvirnik:Izvršljivost odločbe v primeru fikcije vročitve drugostopenjske odločbe

Vprašanje:

Upravni organ je izdal odločbo, v kateri je stranki naložil obveznost in petdnevni izpolnitveni rok. Stranka se je zoper to odločbo pritožila, o pritožbi pa je odločal drugostopenjski organ. Pritožba, ki je bila zavrnjena, je zadržala izvršbo, stranka pa je bila o prispelem pismu (odločbi organa druge stopnje) obveščena, a v petnajstih dneh ni prevzela pošiljke, zato ji je bila odločba druge stopnje puščena v poštnem nabiralniku. Kdaj postane prvostopenjska odločba upravnega organa izvršljiva, če velja fikcija vročitve drugostopenjske zavrnilne odločbe?

Odgovor:

Šestnajsti dan po prejetju obvestila se šteje, da je bila odločba vročena in da je s tem dnem postala odločba na prvi stopnji dokončna, izvršljiva pa postane šele po poteku petdnevnega paricijskega (izpolnitvenega roka). Četrti odstavek 224. člena ZUP namreč določa, da če je v odločbi določeno, da se mora dejanje, ki je predmet izvršbe, opraviti v določenem roku, postane odločba izvršljiva s pretekom tega roka. Torej petdnevni rok za izpolnitev obveznosti, določene v prvostopenjski odločbi, je začel teči od dneva, ko bi ta odločba sicer postala izvršljiva, tj. od vročitve drugostopenjske zavrnilne odločbe (peta točka drugega odstavka 224. člena ZUP). Stranka ima zato z dnem, ko je postala prvostopenjska odločba dokončna, pet dni časa, da izpolni naloženo obveznost.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...