Stroški v inšpekcijskem postopku

Iz Upravna Svetovalnica

Redakcija dne 20:39, 3. oktober 2009 od Mitjad (Pogovor/komentar | prispevki)
(prim) ← Starejša redakcija | prikaži trenutno redakcijo (prim) | Novejša redakcija → (prim)
Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Stroški v inšpekcijskem postopku

Datum odgovora: 31. 5. 2009

SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:Izvirnik:Stroški v inšpekcijskem postopku

Vprašanje:

Kako se obračunavajo stroški po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru (ZIN, Ur. list RS, 56/2002 in novele) v povezavi z ZUP, če je postopek začet po uradni dolžnosti ali na podlagi prijave in je v postopku ugotovljeno, da ni kršitve?

Odgovor:

Stroške inšpekcijskega postopka določa Zakon o inšpekcijskem nadzoru (ZIN, Ur.l. RS, št. 56/2002 in morebitne novele) v 31. členu, določbe ZUP se tu uporabljajo podrejeno. Stroške po ZIN, ki so bili nujni za ugotovitev dejstev, trpi zavezanec, če se v postopku ugotovi nepravilnosti oziroma pomankljivosti in se izda odločba o ukrepih. Velja načelo uspeha v postopku, kot to izhaja že iz osnovnih pravil ZUP glede postopkov po uradni dolžnosti (113. člen ZUP), a je posebnost ZIN, da poudarja upravičenost obračuna le stroškov, ki so »nujni« (v Jerovšek, Kovač, Posebni upravni postopki, 2008, str. 185). Če se inšpekcijski postopek ustavi po prvem odstavku 28. člena ZIN – tj. v primeru, da je v postopku inšpekcijskega nadzora ugotovljeno, da zavezanec ni storil kršitve zakona ali drugega predpisa, in inšpektor postopek ustavi –, trpi stroške inšpekcijskega postopka organ. Organ trpi tudi stroške dejanj oziroma opravil v inšpekcijskem postopku, ki se nanašajo na tisti del nadzora, pri katerem niso bile ugotovljene nepravilnosti. Če je bil inšpekcijski postopek izveden na podlagi lažne prijave, trpi stroške postopka prijavitelj. Stroški se odmerijo (oziroma se ugotovi, da niso nastali) v odločbi ali sklepu o ustavitvi postopka oziroma posebnem sklepu o stroških (v Jerovšek, Kovač, Posebni upravni postopki, 2008, str. 185).

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...