Pritožba na odločbo, izdano drugi osebi

Iz Upravna Svetovalnica

Redakcija dne 17:58, 3. oktober 2009 od Mitjad (Pogovor/komentar | prispevki) (Text replace - "<br> ''Upravna " to "<br> ''Upravna ")
(prim) ← Starejša redakcija | prikaži trenutno redakcijo (prim) | Novejša redakcija → (prim)
Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Pritožba na odločbo, izdano drugi osebi

Datum odgovora: 31. 5. 2009

SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:Izvirnik:Pritožba na odločbo, izdano drugi osebi

Vprašanje:

Upravni organ prejme pritožbo na odločbo, ki je bila izdana drugi osebi (npr. žena vloži pritožbo na odločbo, ki je bila izdana možu). Ali je žena upravičena oseba za vložitev pritožbe?

Odgovor:

Organ mora pri vsaki prejeti pritožbi najprej opraviti formalni preizkus pritožbe, v okviru katerega preveri, ali je pritožba dovoljena, pravočasna in ali jo je vložila upravičena oseba (prvi odstavek 240. člena ZUP). Skladno s formalnim preizkusom mora uradna oseba po prvem odstavku 43. člena ZUP presoditi, ali ima oseba pravni interes v določeni zadevi, ki se kaže v prizadetosti v pravicah ali pravnih koristih. Če ugotovi, da oseba pravnega interesa ne izkazuje, s sklepom zavrže pritožbo (drugi odstavek 240. člena ZUP). V nasprotnem primeru osebi prizna položaj stranke oziroma stranskega udeleženca v postopku.
V konkretnem primeru je pritožba s strani žene upravičena samo v primeru, da je žena izkazala pravni interes v zadevi in ji je bil na tej podlagi priznan položaj pritožnice. Če žena nastopa kot pooblaščenka moža (prvi odstavek 53. člena ZUP), mora organu predložiti pooblastilo, k čemur jo organ pozove po 67. členu ZUP.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...