Iz Upravna Svetovalnica
Zadeva: Predpisi o stvarni in krajevni pristojnosti v uvodu odločbe
Datum odgovora: 31. 5. 2009
SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:Izvirnik:Predpisi o stvarni in krajevni pristojnosti v uvodu odločbe
Vprašanje:
Upravni organ (npr. medobčinski inšpektorat) vodi postopek, v katerem izda odločbo. Katere predpise mora navesti v uvodu odločbe (ob upoštevanju, da je v konkretnem primeru z odloki opredeljena tudi krajevna pristojnost)?
Odgovor:
Temeljni cilj uvoda odločbe je, da nadzorstveni organ pri uporabi različnih pravnih sredstev preveri zakonitost potencialno sporne odločbe. Torej naj bi bilo iz uvoda razvidno, da se navedba predpisa o pristojnosti in posledično (stvarne) pristojnosti organa izdajatelja ter navedba upravne zadeve ujemata.
212. člen ZUP ureja sestavine uvoda, pri čemer je ena izmed njih tudi predpis o pristojnosti organa, ki odločbo izdaja. Iz različnih mnenj strokovnjakov in komentarjev Zakona o splošnem upravnem postopku izhaja, da se pod pojmom predpis o pristojnosti razume predvsem področni zakon oz. v izvirnih občinskih stvareh odlok, ki določa stvarno pristojnost. Iz tega sledi, da se v samem uvodu odločbe ne navajajo splošni akti. V primeru, da materialni zakon oz. občinski odlok ne določa stvarne pristojnosti, se v uvodu odločbe lahko navede tudi splošni akt o pristojnosti.
Prav tako je treba poudariti pomen krajevne pristojnosti, saj je napaka o krajevni pristojnosti lahko razlog za odpravo odločbe po nadzorstveni pravici po 274. členu ZUP. Iz prakse in teorije izhaja, da se v uvodu navaja le predpis o stvarni pristojnosti, ki naj bi se po 237. členu ZUP štela za bolj bistveno od krajevne, vendar bi dosledna izpeljava pravila terjala navedbo obeh (po Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 590). Torej, v kolikor iz področnega predpisa izhaja, da je potrebno v uvodu navesti tudi predpis o krajevni pristojnosti, se slednje zapiše v uvodu.
V konkretnem primeru odločanja medobčinskega inšpektorata se v uvodu zapiše tudi krajevna pristojnost, saj medobčinski inšpektorati delujejo na območju več občin.
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.