Štetje roka za izpolnitev obveznosti (ali plačila globe)

Iz Upravna Svetovalnica

Redakcija dne 14:29, 3. oktober 2009 od Mitjad (Pogovor/komentar | prispevki) (Text replace - "<br>''Upravna " to "<br>'' Upravna ")
(prim) ← Starejša redakcija | prikaži trenutno redakcijo (prim) | Novejša redakcija → (prim)
Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Iztek roka za plačilo obveznosti na soboto

Datum odgovora: 31. 5. 2009

SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:Izvirnik:Iztek roka za plačilo obveznosti na soboto

Vprašanje:

Ali se izpolnitveni rok za plačilo obveznosti (na primer globe, denarne kazni) obravnava kot materialni (iztek se ne prenese na naslednji delovni dan) ali kot procesni (če se izteče na nedelovni dan, se prenese na prvi delovni dan) rok?

Odgovor:

Po mnenju večine pravnih strokovnjakov je izpolnitveni rok v primeru plačila obveznosti (na primer globe, denarne kazni) materialni rok in se iztek roka zato ne prenaša. Torej je v primeru, da se materialni rok (rok za plačilo) izteče na soboto, zadnji dan za izpolnitev obveznosti (plačilo) sobota in se rok ne prenese na ponedeljek, ki je prvi delovni dan organa. Pri plačilu denarnih obveznosti namreč ni tako kot npr. pri vlaganju vlog, kjer je namen prenosa izpolnitvenega roka na delovni dan ta, da stranka lahko vlogo vloži osebno na upravnem organu (101. člen ZUP). Denarno obveznost pa je možno poravnati tudi na banki ali pošti in je plačilo pred organom prej izjema kot pravilo.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...