Iz Upravna Svetovalnica
Vrstica 8: | Vrstica 8: | ||
== '''Odgovor:''' == | == '''Odgovor:''' == | ||
Začetku oziroma uvedbi upravnega postopka kot podfazi sledita ugotovitveni in dokazni postopek, ki se nanašata na zbiranje in preverjanje resničnosti dejstev, na podlagi katerih bo nadalje sprejeta odločitev v zadevi ( | Začetku oziroma uvedbi upravnega postopka kot podfazi sledita ugotovitveni in dokazni postopek, ki se nanašata na zbiranje in preverjanje resničnosti dejstev, na podlagi katerih bo nadalje sprejeta odločitev v zadevi (glej Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2020, str. 170). Ključen namen postopka do izdaje odločbe je v vodenju postopka na način, da se zadosti temeljnim načelom ZUP. Med slednjimi izstopata načeli materialne resnice in zaslišanja stranke (glej Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 78-80). | ||
Na podlagi [[Zak:ZUP#138. .C4.8Dlen{{!}}138. člena ZUP]] je potrebno v ugotovitvenem postopku nujno ugotoviti vsa dejstva in okoliščine, ki so pomembne za odločitev o glavnem in postranskih vprašanjih. '''Za zbiranje, izvedbo in presojo dokazov oziroma za ugotovitev dejstev je odgovorna uradna oseba, ki vodi upravni postopek''' in jih mora v skladu s [[Zak:ZUP#139. .C4.8Dlen{{!}}139. členom ZUP]] pravilno ugotoviti oziroma dokazati, saj so pomembna za odločitev po materialnem zakonu – načelo proste presoje dokazov (Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 90-91 in Pirnat v Kovač in Kerševan (ur.), prav tam, str. 206-207). Če se vsa dejstva ne ugotovijo ali se ugotovijo napačno, gre za samostojni pritožbeni razlog po [[Zak:ZUP#237. .C4.8Dlen{{!}}237. členu ZUP]] oziroma tudi podlago za uporabo izrednih pravnih sredstev (Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 78). | Na podlagi [[Zak:ZUP#138. .C4.8Dlen{{!}}138. člena ZUP]] je potrebno v ugotovitvenem postopku nujno ugotoviti vsa dejstva in okoliščine, ki so pomembne za odločitev o glavnem in postranskih vprašanjih. '''Za zbiranje, izvedbo in presojo dokazov oziroma za ugotovitev dejstev je odgovorna uradna oseba, ki vodi upravni postopek''' in jih mora v skladu s [[Zak:ZUP#139. .C4.8Dlen{{!}}139. členom ZUP]] pravilno ugotoviti oziroma dokazati, saj so pomembna za odločitev po materialnem zakonu – načelo proste presoje dokazov (glej Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 90-91 in Pirnat v Kovač in Kerševan (ur.), prav tam, str. 206-207). Če se vsa dejstva ne ugotovijo ali se ugotovijo napačno, gre za samostojni pritožbeni razlog po [[Zak:ZUP#237. .C4.8Dlen{{!}}237. členu ZUP]] oziroma tudi podlago za uporabo izrednih pravnih sredstev (glej Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 78). | ||
<span style="text-align: justify;"></span> | <span style="text-align: justify;"></span> | ||
<span style="text-align: justify;">Pravila upravnega postopka, ki jih vsebuje ZUP, so po svoji naravi splošna, zato ni ovir za uporabo teh pravil pri odločanju v konkretnih upravnih zadevah na vseh upravnih področjih. Vendar so upravna področja mnogovrstna in za vsa upravna področja oziroma za vsa pravna razmerja na teh področjih zaradi njihovih različnosti in posebnosti ni mogoče vpeljati istega načina dela, zato so dovoljena odstopanja od pravil splošnega upravnega postopka. ( | <span style="text-align: justify;">Pravila upravnega postopka, ki jih vsebuje ZUP, so po svoji naravi splošna, zato ni ovir za uporabo teh pravil pri odločanju v konkretnih upravnih zadevah na vseh upravnih področjih. Vendar so upravna področja mnogovrstna in za vsa upravna področja oziroma za vsa pravna razmerja na teh področjih zaradi njihovih različnosti in posebnosti ni mogoče vpeljati istega načina dela, zato so dovoljena odstopanja od pravil splošnega upravnega postopka. (glej Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 33, glej tudi [https://upravna-svetovalnica.fu.uni-lj.si/index.php/Dokazovanje_po_pravilih_materialnega_predpisa Dokazovanje po pravilih materialnega predpisa]).</span> | ||
<span style="text-align: justify;"></span> | <span style="text-align: justify;"></span> |
Redakcija: 11:52, 8. marec 2024
Zadeva: vneseš besedilo zadeve
Datum odgovora: 8. 3. 2023
Status uporabnika: stranka v upravnem postopku
Vprašanje:
Kako se ugotavljajo pravno relevantna dejstva in presoja izpolnjevanje pogojev splošno po ZUP in s specifikami po področnem zakonu (na primer po Zakonu o državljanstvu (ZDRS, Ur. l. RS, št. 24/07 in nasl., v nadaljevanju: ZDRS) v postopku pridobitve državljanstva Republike Slovenije z naturalizacijo za slovenskega izseljenca in njegovega potomca do četrtega kolena v ravni črti glede pogoja zagotovljenih sredstev, ki zagotavljajo materialno in socialno varnost in pogoja dejanskega življenja v Republiki Sloveniji?
Odgovor:
Začetku oziroma uvedbi upravnega postopka kot podfazi sledita ugotovitveni in dokazni postopek, ki se nanašata na zbiranje in preverjanje resničnosti dejstev, na podlagi katerih bo nadalje sprejeta odločitev v zadevi (glej Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2020, str. 170). Ključen namen postopka do izdaje odločbe je v vodenju postopka na način, da se zadosti temeljnim načelom ZUP. Med slednjimi izstopata načeli materialne resnice in zaslišanja stranke (glej Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 78-80).
Na podlagi 138. člena ZUP je potrebno v ugotovitvenem postopku nujno ugotoviti vsa dejstva in okoliščine, ki so pomembne za odločitev o glavnem in postranskih vprašanjih. Za zbiranje, izvedbo in presojo dokazov oziroma za ugotovitev dejstev je odgovorna uradna oseba, ki vodi upravni postopek in jih mora v skladu s 139. členom ZUP pravilno ugotoviti oziroma dokazati, saj so pomembna za odločitev po materialnem zakonu – načelo proste presoje dokazov (glej Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 90-91 in Pirnat v Kovač in Kerševan (ur.), prav tam, str. 206-207). Če se vsa dejstva ne ugotovijo ali se ugotovijo napačno, gre za samostojni pritožbeni razlog po 237. členu ZUP oziroma tudi podlago za uporabo izrednih pravnih sredstev (glej Kovač v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 2. knjiga, str. 78).
Pravila upravnega postopka, ki jih vsebuje ZUP, so po svoji naravi splošna, zato ni ovir za uporabo teh pravil pri odločanju v konkretnih upravnih zadevah na vseh upravnih področjih. Vendar so upravna področja mnogovrstna in za vsa upravna področja oziroma za vsa pravna razmerja na teh področjih zaradi njihovih različnosti in posebnosti ni mogoče vpeljati istega načina dela, zato so dovoljena odstopanja od pravil splošnega upravnega postopka. (glej Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 33, glej tudi Dokazovanje po pravilih materialnega predpisa).
V primeru tujca, ki zaprosi za pridobitev državljanstva Republike Slovenije z naturalizacijo, mora upravni organ za pravilno ugotovitev dejstev in okoliščin upoštevati določbe ZDRS, ki nadalje urejajo materialne pogoje za pridobitev državljanstva z naturalizacijo.
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.