Zavrnitev izdaje potrdila o pravnomočnosti: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
Vrstica 16: Vrstica 16:


<comments />
<comments />
[[Category:Listine, potrdila, upravne overitve in izmenjava podatkov iz uradnih evidenc]]
[[Category:Dokončnost in pravnomočnost]]

Redakcija: 15:03, 2. november 2023

Zadeva: Zavrnitev izdaje potrdila o pravnomočnosti - V USKLAJEVANJU

Datum odgovora: 2. 11. 2023
Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi upravni postopek 

Vprašanje:

Zoper izdano odločbo se je pritožila stranka v postopku z nasprotnim interesom, isti dan je upravičenec podal zahtevo za izdajo potrdila o pravnomočnosti. Ker se potrdilo ne more izdati, nas zanima kako postopati v tem primeru? Ali je potrebno izdati odločbo?

Odgovor:

Pravnomočnost je institut, katerega namen je zagotoviti pravno varnost strank in drugih udeležencev v postopkih, v katerih se odloča o njihovih pravicah, obveznostih in pravnih koristih, torej tudi v upravnem postopku. Pravna varnost strank v upravnem postopku se zagotavlja z ustavnopravno garancijo po nespremenljivosti upravne odločbe, ki nastopi z določenim trenutkom (Kovač in Kerševan, (ur.), ZUP s komentarjem, 2022, 2. knjiga, str. 510).

ZUP ureja izdajo potrdil o dejstvih, o katerih se vodi uradna evidenca (179. člen ZUP), in potrdil o drugih dejstvih, o katerih uradna evidenca ne obstaja, vendar se ugotovijo v ugotovitvenem postopku pred izdajo potrdila (180. člen ZUP, glej Kovač in Kerševan, (ur.), ZUP s komentarjem, 2022, 2. knjiga, str. 279).

Po petem odstavku 225. člena ZUP potrdilo o dokončnosti ali pravnomočnosti izda organ na zahtevo stranke ali organa v skladu z določili 180. člena ZUP. Glede na besedilo 180. člena ZUPto pomeni, da gre za potrdilo o dejstvih, o katerih organi ne vodijo uradne evidence. Vendar pa je ne glede na to mogoče vselej dokazovati, da mora organ glede na okoliščine (pomen, potek časa itd.) preveriti, ali je to pravno stanje še vedno nespremenjeno tako, da zaprosi za podatek o tem pristojni organ (primerjaj s četrtim odstavkom 180.a člena ZUP).

Torej, v nekaterih primerih se pristojnost za izdajo določenih potrdil po 180. členu ZUP podeli neposredno z ZUP. Na njegovi podlagi so organi, ki odločajo v upravnih zadevah, pristojni za izdajo potrdil o dokončnosti, pravnomočnosti in izvršljivosti odločb ter sklepov. Potrdilo po 180. členu ZUP ni konkretni upravni akt, ker se z njim ne odloča o pravicah, pravnih koristih ali obveznostih, ampak se ugotavlja obstoj posameznega dejstva. Pravni položaj osebe, ki se ji potrdilo izda, je tudi po izdaji potrdila nespremenjen (Kovač in Kerševan, (ur.), ZUP s komentarjem, 2022, 2. knjiga, str. 285-286).

Potrdilo o pravnomočnosti se izda v obliki samostojne listine ali v obliki štampiljke, ki je določena s Pravilnikom o potrjevanju dokončnosti in pravnomočnosti upravnih aktov (Ur. l. RS, št. 43/2005 in novela) (Kovač in Kerševan, (ur.), ZUP s komentarjem, 2022, 2. knjiga, str. 514). Pravila v zvezi z izdajo teh potrdil vsebuje tudi Uredba o upravnem poslovanju (Ur. l. RS, št. 9/2018 in novele).

Potrdilo o dejstvih, ki jih mora organ šele ugotoviti, mora organ izdati čim prej, najpozneje v 30 dneh. Če organ ne more izdati potrdila o okoliščinah, ki jih naj ugotovi, in sicer ker zatrjevanih okoliščin oziroma razmerij ni, mora v 30 dneh izdati odločbo, s katero zavrne izdajo potrdila. Če organ ne izda potrdila ali odločbe o zavrnitvi izdaje potrdila, se po preteku teh rokov šteje, da je zahtevo zavrnil – gre za molk organa, to pa je razlog za vložitev pritožbe (Kovač in Jerovšek, Upravni postopek in upravni spor, 2023, str.196).

Na podlagi vseh omenjenih dejstev in v skladu z drugim odstavkom 180.a člena ZUP mora organ, v primeru, da zavrne zahtevo za izdajo potrdila iz 180. člena ZUP - saj zadeva še ni pravnomočna - izdati (zavrnilno) odločbo v roku 30 dni.



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...