Ne/vročitev odločbe stranskemu udeležencu: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
 
(3 vmesne redakcije 3 uporabnikov niso prikazane)
Vrstica 1: Vrstica 1:
== '''Zadeva: Ne/vročitev odločbe stranskemu udeležencu'''  ==
== '''Zadeva: Ne/vročitev odločbe stranskemu udeležencu'''  ==


'''Datum odgovora:''' 6. 6. 2010<br>SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:[[Izvirnik:Ne/vročitev odločbe stranskemu udeležencu]]
'''Datum odgovora:''' 6. 6. 2010, pregled 18. 12. 2022<br><br>
 
<br>
 
== '''Vprašanje:'''  ==
== '''Vprašanje:'''  ==


Organ druge stopnje je izdal odločbo z napotilom organu prve stopnje, da se vroči samo aktivni stranki (investitorju oziroma njegovemu pooblaščencu), stranskim udeležencem pa ne. Kako pravilno ravnati?
Organ druge stopnje je izdal odločbo z napotilom organu prve stopnje, da se vroči samo aktivni stranki (investitorju oziroma njegovemu pooblaščencu), stranskim udeležencem pa ne. Kako pravilno ravnati?  


== '''Odgovor:'''  ==
== '''Odgovor:'''  ==


Če so bili v postopku udeležni tudi stranski udeleženci, imajo enak procesni položaj kot glavna stranka, zato jim je treba vročiti odločbo o pritožbi. Če je organ druge stopnje naložil vročitev samo glavni stranki, vložniku zahtevka, pa je napotilo pravilno le, če področni zakon tako določa.&nbsp;Po ZUP je tovrstno postopanje zakonito samo, če je pritožbeni organ ugotovil, da osebe, ki jim je, kot kaže, organ prve stopnje priznal pravni interes in status stranskega udeleženca, tega ne izkazujejo.
'''Če so bili v postopku udeleženi tudi stranski udeleženci, imajo enak procesni položaj kot glavna stranka, zato jim je treba vročiti odločbo o pritožbi. Če je organ druge stopnje naložil vročitev samo glavni stranki, vložniku zahtevka, pa je napotilo pravilno le, če področni zakon tako določa. '''Po ZUP je tovrstno postopanje zakonito samo, če je pritožbeni organ ugotovil, da osebe, ki jim je, kot kaže, organ prve stopnje priznal pravni interes in status stranskega udeleženca, tega ne izkazujejo.  


Stranski udeleženec je po [[Zak:ZUP#43..C4.8Dlen|43. členu ZUP]] lahko le oseba, ki izkaže pravni interes, to pa je le tisti, ki uveljavlja ali varuje kakšno svojo pravno korist (interes), oprto na področni predpis,&nbsp;v zadevi, ki je predmet upravnega postopka.
Stranski udeleženec je po [[Zak:ZUP#43..C4.8Dlen{{!}}43. členu ZUP]] lahko le oseba, ki izkaže pravni interes, to pa je le tisti, ki uveljavlja ali varuje kakšno svojo pravno korist (interes), oprto na področni predpis, v zadevi, ki je predmet upravnega postopka.  


Če stranski udeleženec nima možnosti sodelovanja v postopku, sta kršeni načeli zaslišanja stranke in varstva pravic strank. Slednji načeli namreč stranskemu udeležencu preko tretjega odstavka 43. člena ZUP&nbsp;priznavata enak procesni proložaj kot glavni stranki.&nbsp;Tudi stranski udeleženec ima po izdaji akta druge stopnje denimo možnost vložitve izrednih pravnih&nbsp;sredstev in sodnega varstva (npr.lahko predlaga obnovo postopka kot izredno pravno sredstvo po [[Zak:ZUP#260..C4.8Dlen|260. členu ZUP]]).
Če stranski udeleženec nima možnosti sodelovanja v postopku, sta kršeni načeli zaslišanja stranke in varstva pravic strank. Slednji načeli namreč stranskemu udeležencu preko tretjega odstavka 43. člena ZUP priznavata enak procesni položaj kot glavni stranki. Tudi stranski udeleženec ima po izdaji akta druge stopnje denimo možnost vložitve izrednih pravnih sredstev in sodnega varstva (npr. lahko predlaga obnovo postopka kot izredno pravno sredstvo po [[Zak:ZUP#260..C4.8Dlen{{!}}260. členu ZUP]]).  


<br>
<br>


''Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej [[Upravna-svetovalnica:Privacy policy|Politiko zasebnosti]] in [[Upravna-svetovalnica:Splošno zanikanje odgovornosti|zanikanja odgovornosti]].''
''Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej [[Upravna-svetovalnica:Privacy policy{{!}}Politiko zasebnosti]] in [[Upravna-svetovalnica:Splošno zanikanje odgovornosti{{!}}zanikanja odgovornosti]].''  


== '''Želite podati svoje mnenje:'''  ==
== '''Želite podati svoje mnenje:'''  ==
Vrstica 25: Vrstica 22:
<comments />
<comments />


[[Kategorija:Stranski udeleženci]] [[Category:Vročanje]]
[[Category:Stranski_udeleženci]] [[Category:Vročanje]]

Trenutna redakcija s časom 10:14, 25. maj 2023

Zadeva: Ne/vročitev odločbe stranskemu udeležencu

Datum odgovora: 6. 6. 2010, pregled 18. 12. 2022

Vprašanje:

Organ druge stopnje je izdal odločbo z napotilom organu prve stopnje, da se vroči samo aktivni stranki (investitorju oziroma njegovemu pooblaščencu), stranskim udeležencem pa ne. Kako pravilno ravnati?

Odgovor:

Če so bili v postopku udeleženi tudi stranski udeleženci, imajo enak procesni položaj kot glavna stranka, zato jim je treba vročiti odločbo o pritožbi. Če je organ druge stopnje naložil vročitev samo glavni stranki, vložniku zahtevka, pa je napotilo pravilno le, če področni zakon tako določa. Po ZUP je tovrstno postopanje zakonito samo, če je pritožbeni organ ugotovil, da osebe, ki jim je, kot kaže, organ prve stopnje priznal pravni interes in status stranskega udeleženca, tega ne izkazujejo.

Stranski udeleženec je po 43. členu ZUP lahko le oseba, ki izkaže pravni interes, to pa je le tisti, ki uveljavlja ali varuje kakšno svojo pravno korist (interes), oprto na področni predpis, v zadevi, ki je predmet upravnega postopka.

Če stranski udeleženec nima možnosti sodelovanja v postopku, sta kršeni načeli zaslišanja stranke in varstva pravic strank. Slednji načeli namreč stranskemu udeležencu preko tretjega odstavka 43. člena ZUP priznavata enak procesni položaj kot glavni stranki. Tudi stranski udeleženec ima po izdaji akta druge stopnje denimo možnost vložitve izrednih pravnih sredstev in sodnega varstva (npr. lahko predlaga obnovo postopka kot izredno pravno sredstvo po 260. členu ZUP).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...