Pooblastilo uradni osebi za vodenje upravnih postopkov: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
(Text replace - "SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:" to "---")
Vrstica 1: Vrstica 1:
== '''Zadeva: '''Pooblastilo uradni osebi za vodenje upravnih postopkov  ==
== '''Zadeva: '''Pooblastilo uradni osebi za vodenje upravnih postopkov  ==


'''Datum odgovora:''' 27. 10. 2009<br>
'''Datum odgovora:''' 27. 10. 2009, pregled 30. 1. 2023<br>


---[[Izvirnik:Pooblastilo uradni osebi za vodenje upravnih postopkov]]


<br>
<br>
Vrstica 13: Vrstica 12:
== '''Odgovor:'''  ==
== '''Odgovor:'''  ==


Obličnost pooblastila predstojnika je določena na način, da mora biti&nbsp;pooblastilo&nbsp;pisno in objavljeno, tako da je dostopno vsem javnim uslužbencem (drugi odstavek [[Zak:UUP#4._.C4.8Dlen|4. člena UUP]]), praviloma tudi strankam. Lahko se poimenuje drugače, npr. kot sklep. Vse pooblaščene uradne osebe morajo seveda izpolnjevati pogoje za imenovanje po [[Zak:ZUP#31._.C4.8Dlen|31. členu ZUP]], po [http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r06/predpis_ZAKO3336.html Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja] (ZDIJZ, Ur.l. RS, št. 51/2006 in novele) in tudi po UUP. Poleg pogojev po predpisih mora predstojnik upoštevati, ali ima konkretni javni uslužbenec sposobnosti in veščine za delo z ljudmi (strankami), saj njegovo vedenje vpliva na ugled in vlogo celotnega upravnega organa (po Kovač et al., UUP z uvodnimi pojasnili, 2008, str. 32).
Po 9. členu [http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED6937 Uredbe o upravnem poslovanju] (Ur. l. RS, št. 9/18 in novele) organ na oglasni deski organa in na svoji spletni strani objavi seznam uradnih oseb, ki so v skladu z zakonom pooblaščene za vodenje upravnega postopka in odločanje v upravni zadevi. Ta seznam vsebuje osebno ime in naziv uradne osebe, ki je v skladu z zakonom pooblaščena za odločanje o upravnih zadevah in za dejanja v postopku pred odločbo, ter pooblastila, ki jih ima ta uradna oseba. Pooblastilo se lahko poimenuje drugače, npr. kot sklep. Vse pooblaščene uradne osebe morajo seveda izpolnjevati pogoje za imenovanje po [[Zak:ZUP#31._.C4.8Dlen|31. členu ZUP]], po [http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO3336 Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja] (ZDIJZ, Ur.l. RS, št. 51/2006 in novele) in tudi po UUP. Poleg pogojev po predpisih mora predstojnik upoštevati, ali ima konkretni javni uslužbenec sposobnosti in veščine za delo z ljudmi (strankami), saj njegovo vedenje vpliva na ugled in vlogo celotnega upravnega organa (po Kovač et al., UUP z uvodnimi pojasnili, 2008, str. 32).


Po [[Zak:ZUP#30._.C4.8Dlen|30. členu ZUP]] uradni osebi v pooblastilo ni potrebno navesti področja dela, temveč zgolj obseg pooblastil. V kolikor v pooblastilu uradni osebi ni omejitev, pa naj bi bila uradna oseba pooblaščena za vse zadeve iz pristojnosti organa, zato je priporočljivo, da&nbsp;se z namenom&nbsp;zagotavljanja&nbsp;specializiranega in strokovnega dela upravnega organa, v pooblastilo navede tudi področje dela uradne osebe. <br>
Po [[Zak:ZUP#30._.C4.8Dlen|30. členu ZUP]] uradni osebi v pooblastilo ni potrebno navesti področja dela, temveč zgolj obseg pooblastil. V kolikor v pooblastilu uradni osebi ni omejitev, pa naj bi bila uradna oseba pooblaščena za vse zadeve iz pristojnosti organa, zato je priporočljivo, da&nbsp;se z namenom&nbsp;zagotavljanja&nbsp;specializiranega in strokovnega dela upravnega organa, v pooblastilo navede tudi področje dela uradne osebe. <br>

Redakcija: 09:18, 30. januar 2023

Zadeva: Pooblastilo uradni osebi za vodenje upravnih postopkov

Datum odgovora: 27. 10. 2009, pregled 30. 1. 2023



Vprašanje:

Kakšni so pogoji glede obličnosti pooblastila, ki ga izda predstojnik uradni osebi za vodenje upravnih postopkov? Ali mora biti v pooblastilu navedeno tudi področje dela uradne osebe, ali pa zadostuje navedba obsega pooblastil?

Odgovor:

Po 9. členu Uredbe o upravnem poslovanju (Ur. l. RS, št. 9/18 in novele) organ na oglasni deski organa in na svoji spletni strani objavi seznam uradnih oseb, ki so v skladu z zakonom pooblaščene za vodenje upravnega postopka in odločanje v upravni zadevi. Ta seznam vsebuje osebno ime in naziv uradne osebe, ki je v skladu z zakonom pooblaščena za odločanje o upravnih zadevah in za dejanja v postopku pred odločbo, ter pooblastila, ki jih ima ta uradna oseba. Pooblastilo se lahko poimenuje drugače, npr. kot sklep. Vse pooblaščene uradne osebe morajo seveda izpolnjevati pogoje za imenovanje po 31. členu ZUP, po Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ, Ur.l. RS, št. 51/2006 in novele) in tudi po UUP. Poleg pogojev po predpisih mora predstojnik upoštevati, ali ima konkretni javni uslužbenec sposobnosti in veščine za delo z ljudmi (strankami), saj njegovo vedenje vpliva na ugled in vlogo celotnega upravnega organa (po Kovač et al., UUP z uvodnimi pojasnili, 2008, str. 32).

Po 30. členu ZUP uradni osebi v pooblastilo ni potrebno navesti področja dela, temveč zgolj obseg pooblastil. V kolikor v pooblastilu uradni osebi ni omejitev, pa naj bi bila uradna oseba pooblaščena za vse zadeve iz pristojnosti organa, zato je priporočljivo, da se z namenom zagotavljanja specializiranega in strokovnega dela upravnega organa, v pooblastilo navede tudi področje dela uradne osebe.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...