Možnost in posledice podaljšanja instrukcijskega roka: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
 
(Vmesna redakcija drugega uporabnika ni prikazana)
Vrstica 9: Vrstica 9:
== '''Odgovor:''' ==
== '''Odgovor:''' ==


Tridesetdnevni rok za odločitev, ki izhaja iz [[Zak:ZUP#251._.C4.8Dlen|251. člena ZUP]], je bil določen v razmerju sistema do stranke, v smislu, da se zavaruje stranko pred zavlačevanjem postopka. Organ strankine prošnje za podaljšanje roka ne sme zavrniti, saj bi bilo takšno ravnanje nezakonito in v nasprotju z načelom materialne resnice ([[Zak:ZUP#8._.C4.8Dlen|8. člen ZUP]]), ki določa, da je v postopku potrebno ugotoviti resnično dejansko stanje in v ta namen ugotoviti vsa dejstva, ki so pomembna za zakonito in pravilno odločbo. Posledice kršitve tridesetdnevnega roka urejata [[Zak:ZUP#18._.C4.8Dlen|18. člen ZUP]] in [[Zak:ZUP#222._.C4.8Dlen|222. člen ZUP]], ko govorita o tako imenovanem institutu molka organa. T'''ridesetdnevni rok za izdajo odločbe je le instrukcijski, saj pravimo, da daje navodilo, v kakšnem roku izdati odločbo, ter v primeru zamude za organ in stranko načeloma ne nastanejo škodljive posledice''' (Androjna in Kerševan, Upravni proces, 2006, str. 243). V primeru, da '''ne bo prišlo do pritožbe zaradi molka organa, bo pač prvostopenjski organ odločil kasneje''' (čim prej, ko je možno), v primeru '''pritožbe zaradi molka prve stopnje pa bo o zadevi lahko odločil drugostopenjski organ'''.<br>
Tridesetdnevni rok za odločitev, ki izhaja iz [[Zak:ZUP#251._.C4.8Dlen|251. člena ZUP]], je bil določen v razmerju sistema do stranke, v smislu, da se zavaruje stranko pred zavlačevanjem postopka. Organ strankine prošnje za podaljšanje roka ne sme zavrniti, saj bi bilo takšno ravnanje nezakonito in v nasprotju z načelom materialne resnice ([[Zak:ZUP#8._.C4.8Dlen|8. člen ZUP]]), ki določa, da je v postopku potrebno ugotoviti resnično dejansko stanje in v ta namen ugotoviti vsa dejstva, ki so pomembna za zakonito in pravilno odločbo.  


''Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej [[Upravna-svetovalnica:Privacy policy|Politiko zasebnosti]] in [[Upravna-svetovalnica:Splošno zanikanje odgovornosti|Zanikanje odgovornosti]].''  
Posledice kršitve tridesetdnevnega roka urejata [[Zak:ZUP#18._.C4.8Dlen|18. člen ZUP]] in [[Zak:ZUP#222._.C4.8Dlen|222. člen ZUP]], ko govorita o tako imenovanem institutu molka organa. '''Tridesetdnevni rok za izdajo odločbe je le instrukcijski, daje navodilo, v kakšnem roku izdati odločbo, ter v primeru zamude za organ in stranko načeloma ne nastanejo škodljive posledice''' (Androjna in Kerševan, Upravni proces, 2006, str. 243).
 
V primeru, da '''ne bo prišlo do pritožbe zaradi molka organa, bo pač prvostopenjski organ odločil kasneje''' (čim prej, ko je možno), v primeru '''pritožbe zaradi molka prve stopnje pa bo o zadevi lahko odločil drugostopenjski organ'''.<br>
 
 
''Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej [[Upravna-svetovalnica:Privacy policy|Politiko zasebnosti]] in [[Upravna-svetovalnica:Splošno zanikanje odgovornosti|Zanikanje odgovornosti]].''


== '''Želite podati svoje mnenje:''' ==
== '''Želite podati svoje mnenje:''' ==

Trenutna redakcija s časom 11:28, 4. januar 2023

Zadeva: Možnost in posledice podaljšanja instrukcijskega roka

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 31. 12. 2022

Vprašanje:

V skladu z določili 251. člena ZUP mora organ prve stopnje v ponovnem postopku odločanja odločiti v roku 30 dni od prejema zadeve. Postavlja se vprašanje, kako je v primeru, ko mora stranka v ponovnem postopku zaradi ugotovitve pravega dejanskega stanja predložiti nove dokaze, ki pa jih ne more pridobiti v tako kratkem roku. Ali lahko organ zavrne strankino prošnjo za podaljšanje roka za predložitev dokaza iz razloga, da mora odločiti v 30-dnevnem roku; kakšne so posledice kršitve omenjenega roka?

Odgovor:

Tridesetdnevni rok za odločitev, ki izhaja iz 251. člena ZUP, je bil določen v razmerju sistema do stranke, v smislu, da se zavaruje stranko pred zavlačevanjem postopka. Organ strankine prošnje za podaljšanje roka ne sme zavrniti, saj bi bilo takšno ravnanje nezakonito in v nasprotju z načelom materialne resnice (8. člen ZUP), ki določa, da je v postopku potrebno ugotoviti resnično dejansko stanje in v ta namen ugotoviti vsa dejstva, ki so pomembna za zakonito in pravilno odločbo.

Posledice kršitve tridesetdnevnega roka urejata 18. člen ZUP in 222. člen ZUP, ko govorita o tako imenovanem institutu molka organa. Tridesetdnevni rok za izdajo odločbe je le instrukcijski, daje navodilo, v kakšnem roku izdati odločbo, ter v primeru zamude za organ in stranko načeloma ne nastanejo škodljive posledice (Androjna in Kerševan, Upravni proces, 2006, str. 243).

V primeru, da ne bo prišlo do pritožbe zaradi molka organa, bo pač prvostopenjski organ odločil kasneje (čim prej, ko je možno), v primeru pritožbe zaradi molka prve stopnje pa bo o zadevi lahko odločil drugostopenjski organ.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...