Vključitev stranskega udeleženca po opravljeni izvršbi

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Vključitev stranskega udeleženca po opravljeni izvršbi - V USKLAJEVANJU

Datum odgovora: 18. 12. 2023
Status uporabnika: stranka v upravnem postopku

Vprašanje:

Gradbena inšpekcija je odredila porušitev objekta, na strehi katerega je bil urejen dostop do stanovanja in njegova služnost vpisana v Zemljiško knjigo. Služnostni upravičenec ni bil stranka v postopku. Po porušitvi nelegalne gradnje (samo delni, objekt še vedno služi prvotnemu namenu) je bila služnost onemogočena. Služnostni upravičenec se je pritožil na upravno sodišče, ki je odločilo, da mora biti stranka v postopku. Inšpekcija ni bila obveščena z vsebino sodbe in postopki 'stojijo'.  Kaj lahko stori stranka?'

vneseš besedilo vprašanja

Odgovor:

Upravni organ mora med postopkom po uradni dolžnosti ves čas skrbeti za to, da so v postopku udeleženi vsi, na katerih pravice ali pravne koristi bi lahko vplivala odločba (44. člen ZUP). Konkretne dolžnosti organa v tem primeru vzpostavljajo že splošna načela postopka, saj je organ po 9. členu ZUP strankam dolžan zagotoviti možnost izjave, ki posledično pomeni udeležbo v postopku. Med drugim 143. člen ZUP organu nalaga, da v postopek povabi osebe, za katere ugotovi, da imajo za to pravni interes. (Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2022, 1. knjiga, str. 342). V primeru, da stranka oz. stranski udeleženec ni povabljen k sodelovanju v postopku, to pomeni absolutno bistveno kršitev (2. točka drugega odstavka 237. člena ZUP). Stranka ima po prvem odstavku 229. člena ZUP zoper odločbo, izdano na prvi stopnji, pravico pritožbe. Pritožbo pa lahko vloži tudi vsaka druga oseba, če odločba posega v njene pravice ali pravne koristi. (Sklep VSRS X Ips 209/2012  z dne 9. 5. 2013). S tem se namreč zagotavlja pravica stranke, da varuje svoje pravice in pravne koristi.

V konkretnem primeru nevključitev stranke pomeni absolutno bistveno kršitev upravnega postopka po 237. členu ZUP, pri čemer bi moral organ obnoviti postopek in pri tem vključiti tudi služnostnega upravičenca. Sodišče namreč ni odločalo glede same vsebine inšpekcijske odločbe, ampak glede statusa oz. udeležbe strank v postopku, česar pa inšpektorat še ni upošteval. Nenazadnje bi lahko stranka zadevo prijavila na upravno inšpekcijo, ki preverja pravilnost vodenja upravnih postopkov (tudi zaradi neodzivnosti inšpekcije oz. zaradi neupoštevanja sodišča z njihove strani).



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...