Izdaja morebitne nove odločbe v primeru sprememb okoliščin

Iz Upravna Svetovalnica

Redakcija dne 14:19, 8. december 2010 od Mitjad (Pogovor/komentar | prispevki) (Text replace - "SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:" to "---")
Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Izdaja morebitne nove odločbe v primeru sprememb okoliščin

Datum odgovora: 22. 3. 2010

---Izvirnik:Izdaja morebitne nove odločbe v primeru sprememb okoliščin

Vprašanje:

Stranka je v upravnem postopku pridobila pravico. Po nekaj mesecih je sporočila spremembo okoliščin, katere je dolžna tako po področnem zakonu (tedaj se odločba razveljavi in nadomesti z novo). Vendar sprememba ne vpliva na dano pravico (npr. če je predmet odločanja priznanje pravice do državne štipendije, stranka pa sporoči, da je njena prej brezposelna mama začela prejemati pokojnino, a to ne vpliva na višino štipendije, ta ostane ista) - ali je tedaj organ dolžan na vlogo stranke odgovoriti z novo določbo ali z dopisom (o informativnem izračunu iste pravice) ali se sploh ne odzove?  

Odgovor:

Po 3. členu ZUP velja pravilo subsidiarnosti, ki določa, da se lahko posamezna vprašanja postopka na posameznih upravnih področjih uredijo drugače kot po ZUP, če to terjajo potrebe določenega področja. Drugače urejena procesna pravila področne zakonodaje se uporabljajo primarno, za vsa ostala postopkovna vprašanja pa še naprej podrejeno velja ZUP. ZUP za razliko od nekaterih področnih predpisov, ne pozna instituta »neprave« obnove, kjer velja, da se lahko uporabijo tudi dejstva in dokazi, nastali po izdaji odločbe, kot podlaga za spremembo že izdane odločbe.

V navedenem primeru področna zakonodaja ureja dodatno pravno sredstvo (tako Zakon o štipendiranju, ZŠtip, Ur. l. RS, št. 59/07 in novele, glej 47. člen) - razveljavitev odločbe v primeru spremenjenih okoliščin, ki vplivajo na "štipendijsko razmerje", slednje pa zakon izredno navaja (tako tudi "število in status oseb, ki se upoštevajo pri ugotavljanju upravičenosti do štipendije in njihove dohodke" - med slednje osebe sodi tudi mati štipendista). Torej je odgovor, ali se izda nova odločba na podlagi spremembe statusa matere stranke (prej brezposelna, sedaj upokojena), čeprav je višina pravice povsem enaka, odvisen od določb področnega zakona, kaj je sploh predmet postopka. Ker je iz citirane določbe področnega zakona razvidno, da je vsebina postopka opredelitev "štipendijskega razmerja", ne zgolj "pravice do in višine štipendije", menimo, da je organ na podlagi strankine vloge o spremembi (statusa matere) dolžan izdati novo odločbo in prejšnjo ob tem razveljaviti, čeprav bo priznana nova štipendija po obsegu (slučajno) enaka kot prej. V obrazložitvi pa mora biti izkazano, da se je preverjalo novo stanje, torej status in dohodki oseb, od katerih je pravica odvisna, in obračunalo, kot izhaja iz izreka.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...