Upravna svetovalnica med izpostavljenimi dosežki Univerze v Ljubljani

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Raziskovalno-pedagoški projekt Upravna svetovalnica je leta 2009 nastal kot skupna aktivnost Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani (FU UL) in Ministrstva za javno upravo (MJU). Glavni cilj projekta je priprava analiz in poenotenih razlag rabe predpisov v upravnih postopkih za stranke v postopkih in uradnike v javni uprave, zlasti po Zakonu o splošnem upravnem postopku (ZUP). Upravno-sodna praksa namreč kaže, da se pojavljajo različna tolmačenja teh predpisov, kar ob približno deset milijonih upravnih odločb letno na področjih davkov, sociale, tujcev, gradnje, kmetijstva itd. ni presenetljivo, a pomeni nižjo stopnjo zakonitosti in varstva pravic strank. Poleg tega sta cilja Upravne svetovalnice omogočiti uradnim osebam, ki vodijo upravne postopke, izmenjavo strokovnih izkušenj in ustrezne izboljšave predpisov v problematičnih institutih.


Projekt poteka za uporabnike brezplačno, namenjen pa je primarno reševanju upravno-procesnih vprašanj o razumevanju področnih procesnih pravil in ZUP. Pri projektu sodelujejo poleg uporabnikov profesorji in mentorji iz različnih organov javne uprave, ki usmerjajo študente kot nosilce priprave odgovorov, s čimer ti dobijo priložnost reševanja realnih življenjskih problemov.


Na portalu z odprtim dostopom je na voljo približno 1.500 posplošenih primerov iz prakse, razvrščenih v kategorije in podkategorije po vsebini institutov upravnega procesnega prava. Upravna svetovalnica zabeleži povprečno 120 ogledov na delovni dan in 3 do 5 novih vprašanj in odgovorov na teden. Od vsebinske nadgradnje spomladi 2023 ima več kot 600 aktivnih uporabnikov, od vzpostavitve projekta pa se je na portalu registriralo približno 9.000 uporabnikov.