Upravna svetovalnica med izpostavljenimi dosežki Univerze v Ljubljani

Med raziskovalnimi projekti Univerze v Ljubljani, ki so bili oktobra in novembra 2023 izpostavljeni na razstavi z naslovom Dosežki Univerze v Ljubljani skozi oči umetnikov, je bila tudi Upravna svetovalnica.

Upravna svetovalnica se kot skupen raziskovalno-pedagoški projekt Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani in Ministrstva za javno upravo posveča načelnim razlagam dilem o rabi Zakona o splošnem upravnem postopku v posamičnih položajih. Upravno-sodna praksa namreč kaže, da se pojavljajo različna tolmačenja predpisov v upravnih postopkih za stranke v teh postopkih in uradnike v javni upravi. V projekt so poleg uredniškega odbora vključeni tudi strokovnjaki z različnih področij, ki delujejo kot delovni mentorji pretežno podiplomskim študentkam in študentom Fakultete za upravo, ki pripravljajo odgovore na posamezne dileme.

Na portalu z odprtim dostopom je trenutno na voljo približno 1.500 posplošenih primerov: vprašanj in odgovorov o razlagi predpisov pri vodenju postopkov v realnih situacijah na različnih upravnih področjih v praksi, ki so razvrščeni po vsebini institutov upravnega procesnega prava. Projekt tako predstavlja tudi bazo za analize in s tem na dokazih temelječe nove javne politike in izboljšave predpisov. Izbor okoli sto primerov, ki so nastali v letu 2023, je predstavljen tudi v novembra izdani strokovni e-monografiji Upravni postopki med teorijo in prakso: izbrani aktualni primeri Upravne svetovalnice urednice in avtorice prof. dr. Polonce Kovač ter avtorjev mag. Matjaža Remica in doc. dr. Tine Sever, ki je prosto dostopna na povezavi v spletni knjigarni Založbe Univerze v Ljubljani.

Raziskovalno-pedagoški projekt Upravna svetovalnica je sicer nastal leta 2009. Po nekajletni prekinitvi zaradi omejenih virov in velikega povpraševanja je bil znova vzpostavljen v letu 2022, od pomladi 2023 pa spet sprejema nova vprašanja uporabnikov. Portal zabeleži povprečno 120 ogledov na delovni dan in 3 do 5 novih vprašanj in odgovorov na teden. Od vsebinske nadgradnje spomladi 2023 ima več kot 600 aktivnih uporabnikov, od vzpostavitve projekta pa se je na portalu registriralo približno 9.000 uporabnikov.

Razstavo, ki je predstavljala vrhunske raziskovalne, pedagoške, umetniške in strokovne dosežke Univerze v Ljubljani preteklih treh let, je Univerza v Ljubljani pripravila v partnerstvu z javnim zavodom Turizem Ljubljana, oblikovala pa jo je skupina študentk in študentov pod mentorstvom profesorice in profesorja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani v sodelovanju z univerzitetno službo za umetniško dejavnost. Na razstavi so bili predstavljeni dosežki vseh 26 članic Univerze v Ljubljani, na ogled pa je bila med 19. oktobrom in 24. novembrom.

Vodja raziskovalno-pedagoškega projekta Upravna svetovalnica prof. dr. Polonca Kovač na ogledu razstave Dosežki Univerze v Ljubljani skozi oči umetnikov.