Ustavitev postopka, v katerem leta 1999 izdana začasna odločba

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Razveljavitev odločbe in izdaja sklepa o ustavitvi postopka po določbah ZUP 86 – stroški postopka, uporaba materialnih predpisov ter pravna sredstva zoper tak sklep

Datum odgovora: 8. 3. 2009
SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:Izvirnik:Ustavitev postopka, v katerem leta 1999 izdana začasna odločba


Vprašanje:

Upravni organ je leta 1999 izdal začasno odločbo, vendar naknadno ni bila izdana glavna odločba, niti o predmetu postopka zaradi naknadnega sporazuma med strankami oz. prenosa zadeve v pristojnost sodišča ni bilo odločeno v smislu ustavitve postopka. Po ugotovitvah upravnega inšpektorja je potrebno razveljaviti začasno odločbo in izdati sklep o ustavitvi in sicer zaradi starosti zadeve ob upoštevanju pravil ZUP 86. Zanima nas, ali je treba v tem sklepu obrazložiti rabo ZUP 86? Prav tako nas zanima, kateri področni predpis in taksne predpise se upošteva, in ali je treba odločiti o stroških postopka, če niso nastali, ter kako je s pritožbo zoper ta sklep. 
 

Odgovor:

Za postopke, ki so se začeli pred uveljavitvijo ZUP, res velja še ZUP 86, saj 324. člen ZUP določa, da se zadeve, glede katerih je postopek ob uveljavitvi tega zakona v teku oziroma, glede katerih je bila ob uveljavitvi tega zakona (slovenskega ZUP) že vložena zahteva ali pravno sredstvo, končajo po določbah zakona o splošnem upravnem postopku (Uradni list SFRJ, št. 47/86). Torej se izda glede na ugotovitev, da v postopku, uvedenem po uradni dolžnosti, v isti zadevi danes ukrep ni potreben, po četrtem odstavku 131. člena ZUP 86 (analogno danes tako določa 135. člen ZUP), sklep o ustavitvi postopka, v katerem se izdano začasno odločbo razveljavi. Zoper sklep, s katerim se ustavlja postopek, je dovoljena posebna pritožba. Po ZUP 86 ni potrebno v izreku sklepa obračunati stroškov, če ti niso nastali (drugače danes glede na 213. člen ZUP, uveden z novelo ZUP-C). Upravni organ mora pri odločanju uporabiti določbe v času izteka za odločitev veljavnih materialnih oz. področnih zakonov, kot izhaja iz ustavnosodne judikature, torej uporabiti zakon, ki je veljal v dveh mesecih od uvedbe postopka in tiste pogoje (če ti ne terjajo ukrepov v javno korist, torej ustavitev postopka (prim. po Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 58). Načelo zakonitosti terja tudi obrazložitev konkretnega upravnega akta. Le ta je zakonit, če so razlogi za njegovo izdajo obrazloženi (209. člen in 213. člen ZUP 86 in 210. čen ZUP in 214. člen ZUP, vključno s tem, zakaj se uporabi ZUP 86, po Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 65).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...