Postopanje organa v primeru stranke z večimi pooblaščenci: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
(Text replace - "SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:" to "---")
Vrstica 1: Vrstica 1:
== '''Zadeva: '''Postopanje organa v primeru stranke z večimi pooblaščenci<br> ==
== '''Zadeva: '''Postopanje organa v primeru stranke z večimi pooblaščenci<br> ==


'''Datum odgovora:''' 8. 6. 2010<br>SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:[[Izvirnik:Postopanje organa v primeru stranke z večimi pooblaščenci]]
'''Datum odgovora:''' 8. 6. 2010<br>---[[Izvirnik:Postopanje organa v primeru stranke z večimi pooblaščenci]]


<br>
<br>

Redakcija: 14:48, 8. december 2010

Zadeva: Postopanje organa v primeru stranke z večimi pooblaščenci

Datum odgovora: 8. 6. 2010
---Izvirnik:Postopanje organa v primeru stranke z večimi pooblaščenci


Vprašanje:

Organ vodi upravni postopek, v katerem nastopa stranka z več pooblaščenci. Ali organ lahko določi enega pooblaščenca, ki bo v imenu vseh vlagal vloge in kateremu bo organ vročal, z analogno uporabo določil ZUP o skupnem predstavniku?

Odgovor:

Stranka lahko v upravnem postopku nastopa z več pooblaščenci. Pooblaščenca postavi stranka s pooblastilom, ki je lahko dano pisno ali ustno na zapisnik (55.člen ZUP). Po 57. členu ZUP je pooblastilo lahko splošno, za ves postopek, ali pa posebno - specialno. Specialno pooblastilo se lahko omeji na posamezna dejanja, lahko pa se tudi časovno ali kako drugače omeji. Pooblastila so lahko dana tudi samo za sprejem dokumentov (npr. vročanje). Dejanja, ki jih pooblaščenec opravi v mejah pooblastila, imajo enak pravni učinek, kot če bi jih opravila stranka sama (53. člen ZUP).

V primeru, ko ima stranka več pooblaščencev, lahko organ, primarno upoštevaje načelo varstva pravic strank (7. člen ZUP), torej obseg pooblastil posameznim pooblaščencem v skladu s načelom ekonomičnosti (14. člen ZUP) komunicira le z enim izmed teh pooblaščencev. Izbere kateregakoli (v mejah strankine volje prek vsebine in obsega pooblastil), ne da bi pred tem izdajal kakršnekoli sklepe, zgolj npr. vroča pooblaščencu B.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...