Zaslišanje mladoletnika kot procesno nesposobne stranke brez zastopnika?

Zadeva: Zaslišanje mladoletnika kot procesno nesposobne stranke brez zastopnika?

Datum odgovora: 31. 5. 2009 in 11. 1. 2012, pregled 4. 1. 2023

Ali lahko upravni organ, preden obvesti zakonitega zastopnika (npr. starše) o uvedbi upravnega postopka, opravi razgovor s stranko, ki nima procesne sposobnosti (npr. otrokom) brez vednosti zakonitih zastopnikov?

Prvi odstavek 47. člena ZUP določa, da stranko, ki nima procesne sposobnosti, zastopa njen zakoniti zastopnik. Zakoniti zastopnik je določen z zakonom ali z aktom pristojnega organa na podlagi zakona (drugi odstavek 47. člena ZUP). Po tretjem odstavku 47. člena ZUP velja, da lahko zakoniti zastopnik opravlja vsa procesna dejanja v imenu stranke.

Iz področnega predpisa, tj. Družinskega zakonika (DZ, Ur. l. SRS št. 15/17 in novele), izhaja, da otroka zastopajo starši (145. člen DZ). Kršitev pravil o zastopanju je po četrti točki drugega odstavka 237. člena ZUP bistvena kršitev pravil upravnega postopka in kot taka pritožbeni razlog.

Iz navedenega izhaja, da upravni organ ne sme opraviti razgovora s stranko, ki nima procesne sposobnosti, brez predhodnega obvestila zakonitega zastopnika o nameravani izvedbi razgovora, saj taka stranka ni sposobna sama izraziti volje. Upravni organ pa mora sam po uradni dolžnosti ves čas postopka paziti, da procesno nesposobno stranko zastopa njen zakoniti zastopnik (49. člen ZUP).

Če je zaradi razlogov nujnosti ali interesa stranke potrebno izvesti postopek oziroma zaslišanje mladoletne osebe, navzočnosti zakonitih zastopnikov pa ni mogoče zagotoviti, je procesno nesposobni stranki potrebno postaviti začasnega zastopnika v skladu z določbami 51. člena ZUP. O postavitvi začasnega zastopnika procesno nesposobni stranki obvesti organ, ki vodi upravni postopek, center za socialno delo (267. člen DZ). Začasnega zastopnika je potrebno stranki postaviti tudi, ko si koristi stranke in njenega zakonitega zastopnika nasprotujejo, in če imata stranki z nasprotnima interesoma istega zakonitega zastopnika. Tak položaj bo nastal tedaj, ko bo organ odločal o razmerju med stranko, nad katero izvršujejo starši roditeljsko pravico, ter njenimi starši, pa tudi v drugih primerih, če so njune koristi v navzkrižju (Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 184).

Začasni zastopnik zastopa stranko omejen čas, tedaj pa kot zakoniti zastopnik, torej v celoti. Ločiti je potrebno začasnega zastopnika po ZUP (nujnost zadeve) od skrbnika za poseben primer, ki ga postavi po 267. členu DZ organ, ki vodi postopek (torej katerikoli organ, četudi ni skrbstveni), z odločbo, tako tudi kolizijski skrbnik po 269. členu DZ. Postavitev skrbnika pomeni poseben upravni postopek. V tem položaju ni podlaga nujnost ukrepanja, ampak varstvo pravic stranke (Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 96, 97).

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.