Vročanje kurirja osebno po ZUP

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Vročanje kurirja osebno po ZUP

Datum odgovora: 5. 5. 2014, pregled 15. 12. 2022
Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi upravni postopek 

Vprašanje:

Ali lahko upravni organ uredi osebno vročanje po ZUP tako, da pooblasti za vročanje svojega kurirja (in torej ne vroča prek pošte)?

Odgovor:

Z osebno vročitvijo se vročajo odločbe in sklepi; drugi akti oziroma dokumenti, glede katerih začne z vročitvijo teči rok. Gre za kakršenkoli rok, ne le prekluziven ali nepodaljšljiv. Uradna oseba lahko odredi osebno vročitev tudi v drugih primerih. Osebna vročitev se lahko opravi po pošti, uradni osebi organa, vročevalcu oz. kurirju organa, prek osebe, ki opravlja vročanje kot svojo dejavnost, po inšpektorju, ki izda odločbo in jo lahko sam vroči itd. Za osebno vročitev štejemo fizično in elektronsko vročitev (glej 87. člen ZUP in 86. člen ZUP) (Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 119).

Pismonoša (kurir) lahko vroča osebno kot uradna oseba organa po 83. členu ZUP, pooblaščen pa mora biti s strani predstojnika organa. Urediti je potrebno tudi delovnopravni vidik (pogodba, sistemizacija delovnega mesta).

Pri tem se sicer postavi dilema glede izobrazbe in strokovnega izpita, ker pismonoša postane uradna oseba, vendar Uredba o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku (Ur. l. RS, št. 12/2013 in novela) vročanja kot materialnega dejanja posebej ne ureja (kot npr. izdajo potrdil iz uradnih evidenc in upravne overitve, kjer je obveznost opravljanja strokovnega izpita izrecno izključena).

Vročanje kot materialno dejanje je del upravnega postopka, zato ne sme biti dvoma, da mora biti vročevalec strokovno usposobljen za uspešno in zakonito vročanje. To vključuje tako poznavanje pomena vročitve, kot samega postopka vročanja in zakonitih posebnosti (npr. odklonitev sprejema ali podpisa vročilnice). Ob odsotnosti posebnih pravil Uredbe o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku, je smiselno analogno upoštevati pravila, ki so določena za opravljanje osebnega vročanja v poštenem prometu (splošni akti za izvajanje poštnih storitev), saj ni razlogov, da bi se razlikovali formalni pogoji za opravljanje enake storitve, v vsakem primeru pa mora oseba, ki pooblasti vročevalca za vročanje, bodisi v poštnem prometu, bodisi le kot storitev organa, zagotoviti njegovo usposobljenost, saj je sicer soodgovorna za morebitno škodo za privatni ali javni interes kot posledico nepravilne vročitve.



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...