Veljavnost upravnih ali sodnih pravil za ureditev spisa, ko se upravni akt spodbija s sodišča

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Veljavnost upravnih ali sodnih pravil za ureditev spisa, ko se upravni akt spodbija s sodišča

Datum odgovora: 8. 11. 2013, pregled 24. 1. 2023

Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi upravni postopek

Vprašanje:

Ali lahko sodišče od organa, ki mu je ob tožbi odstopil spis (zadevo) v reševanje, zahteva ureditev spisa (zadeve), če je po Uredbi o upravnem poslovanju zadeva že urejena, medtem ko za urejanje spisa za sodišče velja sodni red?

Odgovor:

Upravni organi so pri svojem poslovanju in urejanju dokumentarnega gradiva dolžni upoštevati Uredbo o upravnem poslovanju (UUP, Ur. l. RS, št. 9/18 in novele). V sklopu UUP je tudi natančno opredeljeno, kako morajo organi ravnati in urediti zadevo, ki jo 6. člen UUP definira kot celoto vseh dokumentov, ki se nanašajo na isto vsebinsko vprašanje ali nalogo.

V primeru, ko organ ob tožbi odstopi zadevo v reševanje pristojnemu sodišču, je zadeva (po Sodnem redu je zadeva imenovana kot spis) urejena v skladu z UUP. Sodišče, ki pa zadevo oziroma spis prejme v reševanje, pa je pri urejanju spisa dolžno upoštevati Sodni red, saj delo sodne pisarne opredeljujejo določbe od 203. člena do 212. člena Sodnega reda (Ur. l. RS, št. 87/16 in novela). Ureditev spisa natančno določa tudi 234. člen Sodnega reda, ki določa, da je potrebno pred predložitvijo spisa sodišču višje stopnje zaradi pravnega sredstva iz njega izločiti vse nepotrebno, spis urediti, ga preluknjati in zvezati z vrvico, kar velja za vse spise, ne glede na obseg spisa.

Izhajajoč iz UUP, Sodnega reda in upoštevanja načel in predpisov, sodišče ne more zahtevati od upravnega organa, da spis oziroma zadevo uredi po Sodnem redu, saj za ureditev spisa (zadeve) za organ velja UUP in ne Sodni red. Ker za vodenje dokumentov upravne zadeve veljajo drugačna pravila kot za vodenje sodnih zadev, bi sodišče lahko kvečjemu zahtevalo, da se dokumentacija uredi po predpisu, ki zavezuje upravni organ, ne more pa na temelju posebnih pravil, ki veljajo za sodišča, zahtevati ravnanj, ki nasprotujejo tistim, ki vežejo upravni organ. Tako npr. obveznosti iz 234. člena Sodnega reda veljajo le v razmerju med nižjim in višjim sodiščem, npr. urejanja dokumentacije zadeve oziroma spisa na način, da se ta preluknja in zveže z vrvico. V primeru, da pa sodišče od organa vseeno zahteva, da uredi spis (po UUD je to zadeva) v skladu s Sodnim redom, organ slednjega ni primoran narediti, saj je za ureditev odstopljene zadeve oziroma spisa pristojno izključno sodišče, ki spis tudi preluknja in zveže z vrvico kot določa Sodni red za ureditev spisa.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...