Upravna Svetovalnica:Strokovni izpit iz upravnega postopka kot pogoj za vodenje in odločanje v upravnem postopku

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Strokovni izpit iz upravnega postopka kot pogoj za vodenje in odločanje v upravnem postopku

Datum odgovora: 02. 02. 2014
Status: v delu / v usklajevanju z mentorjem / končano / v preverjanju na MJU / končano MJU
Status uporabnika: stranka v upravnem postopku / pooblaščenec (odvetnik) stranke v upravnem postopku / nevladna organizacija (kot zastopnik več strank) / uradna oseba, ki vodi upravni postopek / javni uslužbenec, ki pripravlja področno zakonodajo / drugo

Vprašanje:

Pogoj za zasedbo delovnega mesta v upravnem organu je opravljen strokovni izpit iz upravnega postopka.

Ali ta pogoj izpolnjuje oseba, ki je pred več leti opravila drug strokovni izpit (npr. strokovni izpit iz socialne varnosti)?

Ali ta pogoj izpolnjuje oseba, ki ima strokovni izpit iz ZUP opravljen leta 1982, pri čemer je spričevalo o opravljenem izpitu izdal takratni Republiški inšpektorat za pravosodje in upravo?

Odgovor:

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP-E, Ur. l. RS, št. 126/2007) v prehodni določbi 42. člena določa, da pogoj opravljenega strokovnega izpita iz upravnega postopka izpolnjuje oseba, ki je do uveljavitve tega zakona opravila strokovni izpit ali drugačen preizkus znanja, katerega sestavni del je tudi splošni upravni postopek. Ta določba je bila potrebna zaradi številnih nejasnosti, ali se strokovni izpiti ali drugi preizkusi znanja, ki so bili opravljeni pred časom in so vključevali tudi poznavanje vsebin Zakona o splošnem upravnem postopku, lahko štejejo kot opravljen preizkus po določbah veljavnega 31. člena Zakona o splošnem upravnem postopku. Zaradi pogosto različnih interpretacij je Zakon o splošnem upravnem postopku (ZUP-E) nesporno priznal dejstvo opravljenega strokovnega izpita iz upravnega postopka vsem, ki so opravili kakršenkoli izpit ali preizkus znanja, ki je vključeval splošni upravni postopek. V ta kontekst so vključeni tudi državni izpiti iz javne uprave, ki so bili opravljeni pred uveljavitvijo zakona, tj. pred 15. 1. 2008, ne pa tudi izpiti s predmetno vsebino, opravljeni v okviru visokošolskega izobraževanja.

Pred uveljavitvijo Uredbe o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku (Uradni list RS, št. 12/2013) z dnem 07. 03. 2013, je določba Uredbe o izobrazbi, ki jo morajo imeti zaposleni za vodenje in odločanje v upravnem postopku in o strokovnem izpitu iz upravnega postopka (Ur. l. RS, št. 29/2000, 66/2004, 17/2006) določila tudi izobrazbo, ki jo morajo imeti zaposleni za vodenje in odločanje v upravnem postopku ter vsebino in obseg strokovnega izpita v upravnem postopku. Z uveljavitvijo nove uredbe slednja preneha veljati. Tako Nova Uredba glede izobrazbe za vodenje In odločanje v upranem postopku v 2. členu določa, da v upravnih zadevah na prvi stopnji vodi postopek in odloča oseba, ki ima najmanj izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljeni po študijskih programih za pridobitev izobrazbe prve stopnje, če s to uredbo ni določeno drugače. Z novo uredbo se torej strokovni izpiti ne ločujejo glede na izobrazbo, ki jo ima kandidat, kot je veljalo do sedaj temveč le glede na naloge, ki jih bo oseba opravljala v upravnem postopku.

V skladu z novo uredbo, Uredbo o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku (Uradni list RS, št. 12/2013), se po 1. odst 36. člena te uredbe osebam, ki so po Uredbi o izobrazbi, ki jo morajo imeti zaposleni za vodenje in odločanje v upravnem postopku in o strokovnem izpitu iz upravnega postopka (Uradni list RS, št. 29/00, 66/04 in 17/06) opravile izpit za srednjo splošno ali strokovno izobrazbo, priznava opravljen izpit prve stopnje po tej uredbi. Osebam, ki pa so v skladu z uredbo iz prejšnjega stavka opravile izpit za višjo, visoko ali univerzitetno izobrazbo, pa se priznava izpit druge stopnje po tej uredbi. Medtem ko se po 2. odst. 36. člena nove uredbe osebam, ki so opravile strokovni izpit za višjo ali visoko strokovno ter univerzitetno izobrazbo, katerega sestavni del je tudi upravni postopek, oziroma osebam, ki so opravile preizkus strokovne usposobljenosti za dejanja v upravnem postopku po Zakonu o pripravništvu, strokovnih izpitih in izpolnjevanju strokovne izobrazbe delavcev v državni upravi in pravosodju (Uradni list SRS, št. 35/85 – prečiščeno besedilo in 39/85 – popr.), priznava opravljen izpit druge stopnje po tej uredbi. Osebam, ki pa so v skladu z zakonom iz prejšnjega stavka opravile strokovni izpit za srednjo izobrazbo, katerega sestavni del je bil splošni upravni postopek, se priznava opravljen izpit prve stopnje po tej uredbi.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...