Stvarna legitimacija osebe, če ni jasno, v čigavem imenu vlaga vlogo

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Datum odgovora: 10. 6. 2011, pregled 11. 12. 2022

Vprašanje:

Kako ravna upravni organ v primeru, ko prejme vlogo stranke, iz katere ni jasno razvidno čigavo pravico uveljavlja - svojo ali pravico nekoga drugega (npr. zahteva seznanitev z izvedenskim mnenjem, v katerem so tako njeni osebni podatki kot osebni podatki njenega zakonca)? Kako naj ravna, če se izkaže, da uveljavlja pravico nekoga drugega?

Odgovor:

Vprašanje, ki se postavlja pred uvedbo postopka je obstoj stvarne legitimacije. Stvarna legitimacija pomeni upravičenost fizične ali pravne osebe, da nastopa v neki upravni zadevi kot stranka. Zato ne more biti stranka v postopku oseba, ki v upravnem postopku ne uveljavlja ali varuje kakšne svoje pravice ali pravne koristi. Stvarno legitimacijo je razvidna iz materialnega predpisa, ki določa nosilca neke pravice, obveznosti ali pravne koristi. Organ v tem primeru po 67. členu ZUP pozove stranko, da v določenem roku dopolni vlogo do te mere, da bo jasno razvidno čigave pravice uveljavlja. Ko organ prejme zahtevano dopolnitev k vlogi, po drugi točki prvega odstavka 129. člena ZUP najprej preizkusi zahtevo in jo s sklepom zavrže, če vložnik v vlogi ne uveljavlja kakšne svoje pravice ali pravne koristi oziroma če po tem zakonu ne more biti stranka in tako ne izkazuje stvarne legitimacije (po Grafenauer et al, Upravni postopek in upravni spor, 2005, str.165).
Če se izkaže, da bi stranka v postopku moral biti nekdo drug, lahko organ izjemoma dovoli, da opravi posamezna procesna dejanja za stranko član njene družine ali gospodinjstva, oseba, ki je pri njej zaposlena ali pa kdo drug, če ga pozna in ne dvomi o obstoju in obsegu pooblastila, vendar tej osebi naloži, da v določenem roku predloži pooblastilo in izkaže v pooblastilu tudi odobritev že opravljenih dejanj. Če ta oseba ne predloži pooblastila, organ s sklepom vlogo zavrže (četrti, peti in šesti odstavek 55. člena ZUP v povezavi z drugo točko prvega odstavka 129. člena ZUP) . Enako ravna v primeru, ko oseba, ki želi uveljaviti to pravico, nima (več) skrbništva nad osebo, na katero se pravica nanaša).

Če se torej po dopolnitvi vloge ugotovi, da oseba ne uveljavlja svoje pravice in nima pooblastila oziroma skrbništva za ta del poslovanja druge osebe, se vloga zavrže s sklepom.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...