Status učenca kot upravna zadeva

Zadeva: Status učenca kot upravna zadeva

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 27. 11. 2022

Ali je postopek za dodelitev statusa športnika upravna zadeva po ZUP ali ne? Kakšen akt izda organ odločanja v postopku ne/dodelitve omenjene pravice?

Postopek za dodelitev statusa športnika je upravni postopek, ki ga mora upravni organ (npr. osnovna ali srednja šola) voditi po pravilih ZUP, in sicer od 1. septembra 2008 dalje, ko je začela veljati novela Zakona o osnovni šoli (ZOsn, Ur. l. RS, št. 12/06 in novele). Rabo ZUP torej odreja področni zakon (formalna definicija upravne zadeve).
V primeru odločanja o ne/priznanju statusa športnika mora organ izdati odločbo, saj se ZUP v tem postopku uporablja podrejeno (60.a člen ZOsn-F).

S tem členom zakonodajalec določa navedene zadeve kot upravne in ne le javnopravne, kar je za večino od njih veljalo pred novelo ZOsn. Bistvena razlika v primerjavi s prejšnjo ureditvijo je ta, da se v upravnih zadevah uporablja ZUP v celoti, razen če področni zakon posamično procesno vprašanje uredi drugače, v javnopravnih neupravnih zadevah pa se ZUP uporablja le smiselno (o tem več na Izvirnik:Upravna zadeva). V vseh naštetih zadevah navedenega člena se odloči s pisno odločbo. Enako velja za pridobitev statusov, podobnih statusu učenca športnika – če ne s podrejeno rabo ZUP, pa s smiselno, tako v osnovnih kot drugih šolah.
Po ZOsn na prvi stopnji odloča šola, ki jo učenec obiskuje, v njenem imenu pa ravnatelj oziroma druga pooblaščena uradna oseba. Na drugi stopnji odloča v OŠ pritožbena komisija (v SŠ ali GŠ pa po področnih zakonih denimo svet zavoda).

Ker je vprašanje ne/podelitve statusa učenca materialnopravno, osrednje vprašanje postopka, se o odločitvi izda odločba z vsemi potrebnimi sestavnimi deli (in ne sklep ali celo le dopis).

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.