Sprememba ali odprava odločbe v zvezi z upravnim sporom, če organ ugotovi svojo nepravilnost v postopku

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Sprememba ali odprava odločbe v zvezi z upravnim sporom, če organ ugotovi svojo nepravilnost v postopku

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 7. 1. 2023

Vprašanje:

Zoper odločbo pritožbenega upravnega organa (npr. informacijskega pooblaščenca) je sprožen upravni spor. Tožnik v tožbenem zahtevku zahteva odpravo odločbe pritožbenega organa. Toženi upravni organ je ugotovil procesno kršitev v svojem postopku (npr. je spregledal stranske udeležence) in zato želi uporabiti izredno pravno sredstvo »sprememba ali odprava odločbe v zvezi z upravnim sporom«. Kaj pomeni ugoditi vsem zahtevkom stranke in ali lahko toženi upravni organ odpravi svojo (izpodbijano) odločbo in jo nadomesti z novo, v kateri bo kršitve odpravil?

Odgovor:

Izredno pravno sredstvo »sprememba ali odprava odločbe v zvezi z upravnim sporom« ureja 273. člen ZUP. Po ZUP s komentarjem (Jerovšek et al., 2004, str. 738–740) je namen tega izrednega pravnega sredstva pospešiti postopek in s tem zagotoviti njegovo ekonomičnost. Prvi pogoj za uporabo tega sredstva je pravočasnost vložene tožbe v upravnem sporu. Drugi pogoj pa je, da mora toženi organ ugoditi vsem tožbenim zahtevkom, ki jih tožnik navaja v tožbi, ne da bi pri tem kršil pravice koga drugega. To pomeni, da ne more delno ugoditi tožbenemu zahtevku ali samo nekaterim tožbenim zahtevkom.

Če upravni organ meni, da je mogoče samo delno ugoditi enovitemu tožbenemu zahtevku ali samo nekaterim tožbenim zahtevkom, potem mora prepustiti zadevo sodišču in ne more sam ponovno odločiti na podlagi tega izrednega pravnega sredstva. Toženi organ lahko uporabi to izredno pravno sredstvo samo do konca upravnega spora. To pomeni, da lahko odpravi ali spremeni svojo odločbo v katerikoli fazi postopka v upravnem sporu, dokler le-ta ni pravnomočno končan, vendar samo iz razlogov, iz katerih bi jo lahko odpravilo sodišče. Te razloge pa natančneje določa 27. člen Zakona o upravnem sporu (ZUS-1, Ur. l. RS, št. 105/06 in novele). Eden od navedenih razlogov v tem členu so tudi bistvene postopkovne napake, npr. če v postopku ni bila dana možnost sodelovanja vsem osebam v položaju stranke (ali stranskim udeležencem).

Na podlagi teh navedb toženi upravni organ lahko odpravi svojo prvotno (izpodbijano) odločbo in se zadeva vrne v ponovno odločanje, kjer naj bi se napake odpravile (npr. se upošteva stranske udeležence), in se nato izda novo odločbo, ki ma učinek za nazaj – ex tunc. Zoper le-to pa je možen nov upravni spor (drugi odstavek 273. člena ZUP).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...