Sestavine izreka in učinek nadomestne odločbe

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Sestavine izreka in učinek nadomestne odločbe

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 22. 11. 2022

Vprašanje:

Upravni organ je izdal nadomestno odločbo s spodnjo dikcijo izreka. Postavlja se vprašanje, ali je 2. točka izreka pravilna, če se glasi 1. Zavezancu iz ... 2. S to odločbo se nadomesti odločba naslovnega organa št. ___ z dne ___? Ali pa bi moralo biti navedeno tudi, kakšne pravne posledice nastopijo za nadomeščeno odločbo? Kakšni so učinki nadomestne odločbe?

Ali se nadomestna odločba v primeru, da se pritožnik z odločitvijo ne strinja, pošlje v presojo organu druge stopnje, ki jo lahko odpravi?

Odgovor:

Dispozitiv ali izrek nove oz. nadomestne odločbe se mora sestojiti iz dveh delov, poleg siceršnjih po 213. členu ZUP še odprava prej izdane odločbe, ki jo nova nadomešča. V prvem delu upravni organ drugače odloči o zadevi, v drugem delu (točki) pa izreče, da se s to odločbo nadomesti prejšnja odločba. Brez drugega dela izreka bi namreč prejšnja odločba ostala v veljavi (tako Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2008, str. 638). Sama dikcija izreka je v navedenem primeru ustrezna, le da bi bilo bolje, da se naziv naslovnega organa izpiše, npr.: »S to odločbo se nadomesti odločbo Upravne enote A št. ___ z dne ___.« 

Glede učinkov nadomestne odločbe velja, da ta odločba prejšnjo nadomešča v celoti z učinkom za nazaj ali ex tunc. Torej prejšnja odločba od izdaje in vročitve nadomestne odločbe ne velja več. Teh učinkov pa v izreku ni potrebno posebej navajati.

Pritožnik lahko poda tudi pritožbo zoper nadomestno odločbo (drugi odstavek 242. člena ZUP, četrti odstavek 243. člena ZUP in drugi odstavek 244. člena ZUP), vendar pa o tej pritožbi ne bo odločal organ prve stopnje, temveč jo mora najpozneje v 15 dneh poslati organu druge stopnje, ki jo lahko zavrže (prvi odstavek 246. člena ZUP) ali pa jo vzame v reševanje (drugi odstavek 246. člena ZUP) in nadomestno odločbo potrdi (tj. pritožbo zavrne), spremeni, odpravi ali izreče za nično (249. člen ZUP do 253. člen ZUP) prav tako kot vsako drugo odločbo organa prve stopnje.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...