Razvidnost vsebine v sporočilu/ obvestilu o prispelem pismu in možne zlorabe pri fikciji osebne vročitve

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Razvidnost vsebine v sporočilu/ obvestilu o prispelem pismu in možne zlorabe pri fikciji osebne vročitve

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 13. 12. 2022

Vprašanje:

Iz obvestila o prispelem pismu ni razvidna vsebina, ki jo pošiljatelj pošilja naslovniku. Kako naj torej organ pošiljatelj razbere, ko mu vročevalec vrne en izvod sporočila, za katero zadevo je šlo? Nadalje se postavlja kot vprašanje, ali v postopku osebne vročitve, ko naslovnika ni na naslovu v času vročitve, dejstvo, da vročilnica ostane na ovojnici, katero vročevalec pusti v hišnem predalčniku, ne pomeni, da lahko naslovnik kasneje to vročilnico kadarkoli izpolni in jo pošlje pošiljatelju, ter s tem povzroči organu dodatno delo zaradi ugotavljanja dejstev v zvezi z datumom vročitve pisanja?

Ali je pravilno napisana vsebina »bele ovojnice«, kjer je navedeno »sklep o neizbiri – premalo izkušenj«? Ali ni obvezna sestavina modre ovojnice predvsem, kakšen dokument se vroča stranki (sklep, odločba), in ne navajanje vsebine odločitve/akta, ki ga vročamo?

Odgovor:

Sporočilo oz. obvestilo o prispelem pismu je sestavljeno tako, da nedvomno omogoča identifikacijo dokumenta oziroma upravne zadeve, na katero se nanaša. Sporočilo je namreč opremljeno tudi s številko dokumenta, pod katero se zadeva vodi pri organu. Če pa bi organ potreboval še druge podatke, ki naj bi bile na vročilnici, na obvestilu pa ne, lahko pošiljatelj to doda, saj gre le za tehnična vprašanja, ki na zakonitost postopanja ne vplivajo.

Da pa ostane vročilnica na celotni ovojnici, ki se pusti naslovniku, in jo ta domnevno lahko izpolni kasneje, ne drži, saj je vročilnica potrdilo (javna listina) o vročitvi le, če jo izpolnita z ustreznimi podatki skupaj tako naslovnik kot tudi vročevalec. Torej v primeru naknadnega »goljufanja« naslovnika, tega ne bi smelo biti težko spregledati, saj bodo na dokumentu le njegovi zaznamki (datum, podpis), ne pa podpis vročevalca.

Vsebina bele ovojnice, če je navedeno, da gre za sklep o neizbiri zaradi premalo izkušenj, ni pravilna, kajti oznaka na ovojnici ne sme izkazovati vsebine, saj gre za poseg v ustavno varovano varstvo osebnih podatkov. Na ovojnici pod vsebina dokumenta bi lahko bilo napisano samo sklep ali rezultati javnega natečaja.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti .

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...