Razveljavitev akta po nadzorstveni pravici tudi zaradi očitne kršitve procesnega prava?

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Razveljavitev akta po nadzorstveni pravici tudi zaradi očitne kršitve procesnega prava?

Datum odgovora: 9. 8. 2011, pregled 26. 12. 2022

Vprašanje:

ZUP pozna možnost odprave ali razveljavitve odločbe po nadzorstveni pravici (na primer zaradi očitne kršitve materialnega prava). Ali gre razumeti oz. je sodna praksa to možnost razširila tudi na očitno kršitev procesnega prava (če da, katera sodba je referenčna)?

Odgovor:

Možnost odprave ali razveljavitve upravnega akta po nadzorstveni pravici je eno izmed izrednih pravnih sredstev, s katerimi se lahko izpodbija zakonitost odločbe upravnega organa. Izredna pravna sredstva so namenjena izpodbijanju dokončnih in pravnomočnih odločb v primeru hujših kršitev. So le korektiv in ne pravilo, saj zaradi varstva pravne stabilnosti posegi v dokončne in pravnomočne odločbe niso zaželeni (glej Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 218). Odločanje po nadzorstveni pravici je hierarhični nadzor, opravlja ga pristojni organ nad zakonitostjo dokončnih odločb, izdanih v upravnem postopku na prvi ali drugi stopnji. Pri izvajanju nadzora, lahko pristojni organ presoja le zakonitost izdanega akta (odločbe, ne pa sklepa) le v omejenem obsegu, nikakor pa ne more presoditi primernosti uporabe prostega preudarka. Nadzorstveni organ lahko le odpravi ali razveljavi odločbo, ne more pa je spremeniti (glej Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 580).

Drugi odstavek 274. člena ZUP določa razveljavitev odločbe po nadzorstveni pravici zaradi očitne kršitve materialnega predpisa, prav nikjer pa ne omenja razširitev tega tudi na procesni predpis. Materialno pravo ni enako procesnemu. Jedro materialnopravnih predpisov je določanje pravic, pravnih koristi in obveznosti strank oz. pogojev za njihovo priznanje ali naložitev, procesno pravo pa ureja načine uveljavljanja le teh.

Med obema tipoma institutov je pomembna razlika, zato ni mogoče tolmačiti, če ZUP izrecno - in že načeloma omejeno - določa poseg v odločbe zgolj iz razloga kršitve materialnega predpisa, da je mogoča razveljavitev tudi zaradi kršitve procesnega prava (pravila oz. predpisa). Za najhujše kršitve procesnih načel in pravil sam ZUP določa druga izredna pravna sredstva (npr. obnovo postopka ali odpravo odločbe po nadzorstveni pravici po prvem odstavku 274. člena ZUP). 


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...