Ravnanje z zahtevo za izvršitev odločbe, češ da ni bila izvršena »pravilno«

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Ravnanje z zahtevo za izvršitev odločbe, češ da ni bila izvršena »pravilno« 

Datum odgovora: 31. 1. 2012, pregled 29. 11. 2022

Vprašanje:

V upravnem postopku je bilo pritožbi ugodeno, drugostopenjski organ pa je v pritožbenem postopku sam odločil o zahtevku, ki je predmet upravnega postopka. Prvostopenjski organ je odločbo drugostopenjskega izvršil, kljub temu pa je stranka vložila vlogo, za katero pa ni povsem jasno, kakšna je njena (pravna) narava - predlog za izvršbo ali tožba (na primer: posredovani osebni podatki naj ne bi bilo resnični, zato se zahteva, da se posredujejo resnični podatki). Kako naj ravna organ?


Odgovor:

Vloge so kakršnakoli sporočila stranke oziroma drugih oseb organu, zato se vedno presoja po vsebini in ne nazivu – ta kot napačen nima pravnih posledic (lat. Falsa nominatio non nocet). Vloga je lahko prošnja ali zahtevek, pritožba, ugovor ali drugo sporočilo, s katerim se stranka obrača na organ (63. člen ZUP). Organ, ki mu je vloga poslana, najprej preveri ali je za vlogo pristojen. Če je vloga prispela po pošti in za vlogo ni pristojen, jo nemudoma odstopi pristojnemu drugemu upravnemu organu oziroma sodišču in o tem obvesti stranko (glej Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 104 -107).

Vloga mora biti razumljiva in vsebovati vse, kar je potrebno, da se lahko obravnava (66. člen ZUP). Med drugim mora vsebovati (jasen) zahtevek - torej kaj stranka uveljavlja (želi). Če zahtevek ni jasen, je vlogo treba obravnavati kot nerazumljivo in stranko v zakonsko določenem roku (5 delovnih dni) pozvati, da naj v odrejenem roku odpravi pomanjkljivosti (67. člen ZUP). V opisanem primeru to pomeni, da je treba stranko pozvati, da sporoči, kakšno zahtevo uveljavlja torej, ali gre za predlog za izvršbo ali tožbo (oziroma drugače poimenovano vlogo, s katero se uveljavlja sodno varstvo), za vse možnosti pa se stranki na kratko nakaže, kaj to pomeni (načelo varstva pravic strank - 7. člen ZUP).

Če stranka v roku, ki ga odredi organ, ne odgovori, ali pa odgovori tako, da še vedno ni jasno, kaj želi, se tako vlogo zavrže po 67. členu ZUP. Če pa je odgovor jasen, pa se 1) predlog za izvršbo zavrže, saj stranka v izvršilnem postopku nima več stvarne legitimacije, saj je bila odločba že izvršena (1. in 2. točka prvega odstavka 129. člena ZUP v povezavi z 284. členom ZUP in 293. členom ZUP) oziroma se 2) vloga odstopi sodišču, če gre za zahtevo za uveljavitev sodnega varstva (peti odstavek 65. člena ZUP).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...