Ravnanje organa v primeru nepopolne vloge za objavo ponudbe

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Ravnanje organa v primeru nepopolne vloge za objavo ponudbe

Datum odgovora: 8. 3. 2010, pregled 28. 11. 2022

Vprašanje:

Upravni organ prejme vlogo za objavo ponudbe prodaje nepremičnine (npr. kmetijskega zemljišča). Kako naj ravna organ z nepopolno vlogo? Kako naj organ ravna, če stranka kljub pozivu k dopolnitvi vztraja pri objavi nepopolne ponudbe?

Odgovor:

V obravnavanem primeru ne gre za upravno zadevo, zato se postavlja vprašanje uporabe ZUP - po ZUP morajo namreč postopati upravni in drugi državni organi, organi samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil, kadar v upravnih zadevah, neposredno uporabljajoč predpise, odločajo o pravicah, obveznostih ali pravnih koristih posameznikov, pravnih oseb in drugih strank (1. člen ZUP). Za upravno zadevo torej gre, če so kumulativno izpolnjeni trije pogoji, in sicer 1) odločanje, 2) odloča se o pravici, obveznosti ali pravni koristi s področja upravnega prava in 3) (vsaj potencialna) prisotnost konflikta med javnim in zasebnim interesom.
V opisanem primeru, kjer gre za objavo ponudbe, ni izpolnjen prvi pogoj, tj. odločanje.

Objava ponudbe je t. i. materialni akt, zato se ZUP ne uporablja, enako kot to velja npr. v primerih izdaje potrdil. Ne glede na to pa je v opisanem primeru treba analogno uporabiti pravila ZUP, ki urejajo primere ravnanja z nepopolno vlogo - stranko, ki bi vložila nepopolno vlogo, bi moral organ pozvati, naj jo v določenem roku dopolni (67. člen ZUP).

V zvezi s tem pa se logično postavi vprašanje pristojnosti organa za presojo ponudbe, če materialni predpis o tem nima nobenih določb. V konkretnem primeru namreč področni predpis določa le obvezne sestavine vloge za objavo ponudbe in postopek obveščanja potencialnih kupcev in organov. Glede na to, da mora organ zavrniti odobritev posla, če le-ta ni bil izpeljan na predpisan način, pa je nesporno, da je organ upravičen tudi presoditi, ali je imela vloga za objavo ponudbe predpisane sestavine, saj v nasprotnem primeru njena javna objava ne bi imela nobenega smisla, ker ne bi pripeljala do nameravanega cilja (tj. odobritve posla).

Glede na to, da področni predpis v opisanem primeru zelo natančno določa vsebino vloge za objavo ponudbe, pa bi organ v primeru, da stranka formalno nepopolne vloge ne bi dopolnila v določenem roku, le-to zavrgel (67. člen ZUP), saj bi v nasprotnem primeru moral zavrniti kasnejšo odobritev posla.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...