Priznanje pravice glede na čas spremembe dejstev

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Priznanje pravice glede na čas spremembe dejstev

Datum odgovora: 25. 3. 2010, pregled 25. 12. 2022


Vprašanje:

Materialni predpis določa, da se pravica določi s prvim dnem naslednjega meseca od zahteve stranke oz. se spremeni v istem roku glede na datum spremembe dejanskega stanja (npr. tako velja za dodatek za pomoč in postrežbo po Zakonu o vojnih veteranih glede na prejemanje nadomestila). Če je stranka prejela akt, iz katerega izhaja sprememba dejstev (višina nadomestila) za pravico (dodatek), npr. v mesecu avgustu, ki pa učinkuje že od marca, kateri mesec se šteje kot merodajen za izdajo odločbe o spremembi pravice (dodatka)?

Odgovor:

Obseg pravice je materialno-pravno vprašanje, ki je predmet področnih predpisov in ne ZUP. Ker gre za poseben ugotovitveni postopek (146. člen ZUP) na zahtevo stranke in njeno pridobitev pravice, ki pa se kombinira z drugo javnopravno pravico, področni zakon določa dolžnost, da stranka obvesti organ, če je druga pravica, ki vpliva na prvo, spremenjena.

Kadar materialni zakon določa, npr. Zakon o vojnih veteranih (ZVV, Ur. l. RS, št. 59/06 in novele), da gredo pravice, ki so priznane v mesečnih zneskih, upravičencu prvi dan v naslednjem mesecu po vložitvi zahteve (25. člen ZVV), to pomeni, da je treba po načelu zakonitosti to upoštevati v tem drugem postopku.

Pri tem šteje učinek spremembe druge pravice, torej v danem primeru sprememba od marca dalje. Torej se po tem, ko stranka obvesti organ o spremembi avgusta, izda nova odločba, izdana v septembru ali oktobru, v kateri se opravi "poračun" pravice (dodatka) za čas od izvršljivosti povezane odločbe, torej od aprila dalje (in ne šele od septembra). Na podlagi odločbe (o nadomestilu), ki učinkuje od marca, čeprav jo je stranka prejela šele avgusta, se namreč od marca dalje pravica izvršuje (izplačuje). Merodajno za dan položaj je torej, od kdaj je druga odločba, ki vpliva na pravico v tej zadevi, izvršljiva, kar je po ZUP sicer šteto od vročitve (224. člen ZUP), a ob izvršitvi tudi za prejšnja obdobja, upoštevaje le ta. Izvršljivost namreč lahko organ z odločbo določi drugače kot ZUP, če ima pooblastilo v področnem zakonu.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...