Priznanje izpita ZUP na podlagi opravljenega izpita iz socialnega varstva iz leta 1984

Zadeva:Strokovni izpit iz upravnega postopka kot pogoj za vodenje in odločanje v upravnem postopku

Datum odgovora: 20. 3. 2012, pregled 7. 1. 2023

Pogoj za zasedbo delovnega mesta v upravnem organu je opravljen strokovni izpit iz upravnega postopka. Ali ta pogoj izpolnjuje oseba, ki je pred več leti opravila drug strokovni izpit (npr. strokovni izpit iz socialne varnosti)?

Zaradi pomena upravnega postopka za varstvo javnega interesa in pravic strank ZUP določa pogoje, ki jih mora izpolnjevati uradna oseba za vodenje in odločanje v teh postopkih.

Ob uveljavitvi je ZUP določal, da upravni postopek lahko vodi in v njem odloča samo oseba, ki ima predpisano izobrazbo in strokovni izpit iz upravnega postopka, pri čemer vrsto in stopnjo izobrazbe ter vsebino strokovnega izpita predpiše vlada. Na tej podlagi je vlada izdala Uredbo o izobrazbi, ki jo morajo imeti zaposleni za vodenje in odločanje v upravnem postopku in o strokovnem izpitu iz upravnega postopka (Ur. l. RS, št. 29/13 in novele), ki je že ob uveljavitvi leta 2000 v prehodnih določbah določala, da strokovnega izpita ne opravlja 1) uradna oseba oziroma inšpektor, ki je opravil strokovni izpit za višjo in visoko strokovno ter univerzitetno izobrazbo, katerega sestavni del je tudi upravni postopek oziroma 2) zaposleni, ki je opravil preizkus strokovne usposobljenosti za dejanja v upravnem postopku po zakonu o pripravništvu, strokovnih izpitih in izpopolnjevanju strokovne izobrazbe delavcev v državni upravi in pravosodju, pred uveljavitvijo ZUP (19. člen Uredbe).

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP-E, Ur. l. RS, št. 126/07) je v prehodni določbi 42. člena določil, da pogoj opravljenega strokovnega izpita iz upravnega postopka izpolnjuje oseba, ki je do uveljavitve tega zakona opravila strokovni izpit ali drugačen preizkus znanja, katerega sestavni del je tudi splošni upravni postopek. Ta določba je bila potrebna zaradi številnih nejasnosti, ali se strokovni izpiti ali drugi preizkusi znanja, ki so bili opravljeni pred časom in so vključevali tudi poznavanje vsebin ZUP, lahko štejejo kot opravljen preizkus po določbah tedaj veljavnega 31. člena ZUP. V ta okvir sodijo npr. tudi državni izpiti iz javne uprave, ki so bili opravljeni pred uveljavitvijo zakona, tj. pred 15. 1. 2008, ne pa izpiti s predmetno vsebino, opravljeni v okviru visokošolskega izobraževanja.

Novela ZUP-F (Ur. l. RS, št. 65/08) je določila, da strokovni izpit iz upravnega postopka ni potreben za vodenje in odločanje v enostavnih upravnih zadevah, ki jih določi vlada z uredbo (1. člen ZUP-F), novela ZUP-G (Ur. l. RS, št. 8/10) pa je določila, da mora oseba, ki se zaposli na delovnem mestu, na katerem je potreben strokovni izpit iz upravnega postopka, pa tega izpita še ni opravila, le-to storiti najkasneje v treh mesecih od sklenitve delovnega razmerja (1. člen ZUP-G).

Pri odgovoru na obravnavano dilemo, je zato treba ugotoviti, ali je oseba opravila strokovni izpit oziroma drug preizkus strokovne usposobljenosti (se ne izvajaja v okviru različnih študijskih programov za pridobitev izobrazbe!), ki je vseboval tudi preizkus znanja za vodenje in odločanje v upravnem postopku oziroma iz ZUP, pri čemer se mora upoštevati izobrazba, za katero je bil izpit opravljen. Ker se po zgoraj navedeni Uredbi izpit opravlja za srednjo in višjo oziroma visoko stopnjo strokovne izobrazbe, ni mogoče šteti, da tisti, ki je opravil strokovni izpit ali preiskus strokovne usposobljenosti za srednjo izobrazbo izpolnjuje pogoje za vodenje in odločanje v upravnem postopku, za katerega se zahteva visoka izobrazba.