Potrjevanje dokončnosti, pravnomočnosti in izvršljivosti pri odločbah, izdanih v obliki potrditve vloge stranke

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Potrjevanje dokončnosti, pravnomočnosti in izvršljivosti pri odločbah, izdanih v obliki potrditve vloge stranke

Datum odgovora: 6. 2. 2012, pregled 24. 11. 2022

Vprašanje:

Ali pri potrjevanju dokončnosti in pravnomočnosti obstajajo kakšne razlike glede na to, da je odločba izdana v skrajšanem ali posebnem ugotovitvenem postopku? Ali se na odločbi potrdi tudi izvršljivost? Kdaj postane dokončna in pravnomočna odločba, izdana v obliki potrditve zahteve (vloge) stranke?

Odgovor:

Cilj vsakega postopka je čim hitreje končati postopek, vendar tako, da bodo strankam zagotovljene postopkovne pravice in da bo izdana z materialnim pravom skladna upravna odločba prve oziroma druge stopnje in zavarovana javna korist. Kdaj bo po izdaji odločbe postopek končan, je odvisno od tega ali bodo stranke uporabile pravico do pritožbe ali ne. Od tega je odvisen nastop dokončnosti, pravnomočnosti ter izvršljivosti odločbe (224. člen in 225. člen ZUP), upoštevajoč nekatere izjeme. Odločba postane običajno najprej dokončna, nato pravnomočna, medtem ko postane izvršljiva praviloma z dokončnostjo, izjemoma tudi prej ali kasneje (glej Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 198). Tip ugotovitvenega postopka pri tem ne igra vloge.

V skladu z ZUP se potrjuje zgolj nastop dokončnosti in pravnomočnosti, in sicer na podlagi zahteve stranke ali organa in v skladu s 180. členom ZUP, pri čemer natančnejša pravila določena v Pravilniku o potrjevanju dokončnosti in pravnomočnosti upravnih aktov (Ur.l. RS, št. 43/2005 in novela). Ker je za stranke praviloma najpomembnejši nastop izvršljivosti, se v praksi potrjuje tudi ta, in sicer analogno s pravili za potrjevanje dokončnosti in pravnomočnosti (potrdi se izven obrazca štampiljke, ki jo določa Pravilnik; sicer pa se vse tri trenutke lahko potrdi tudi z navedbo datuma, podpisom uradne osebe in žigom organa).

Ne glede na to, da se odločba izda v obliki potrditve obrazca (zahteve / vloge) stranke, je treba upoštevati splošna pravila glede nastopa dokončnosti, pravnomočnosti in izvršljivosti - pri tem je najpomembneje to, da odločba šteje kot izdana šele, ko je stranki vročena: glede na to sama potrditev vloge praviloma še ne pomeni, da je odločba izdana (vročena), razen če je odločba dejansko vročena na isti dan ali jo na isti dan pride prevzeti sama stranka (npr. ker je to v njenem interesu).






Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...