Potrditev pravnomočnosti odločbe drugostopenjskega organa

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Potrditev pravnomočnosti odločbe drugostopenjskega organa

Datum odgovora: 21. 6. 2011, pregled 7. 12. 2022

Vprašanje:

Kateri organ potrdi pravnomočnost odločbe drugostopenjskega organa, s katero se je v postopku druge stopnje odpravilo odločbo prvostopenjskega organa in o zadevi meritorno odločilo? Kakšno štampiljko je treba uporabiti za pravnomočnost? Na kakšen način se označi pravnomočna odločba organa?

Odgovor:

Potrjevanje pravnomočnosti je delno urejeno z ZUP, natačneje pa z izvedbenim aktom ZUP, tj. Pravilnikom o potrjevanju dokončnosti in pravnomočnosti upravnih aktov (Ur. l. RS, št. 43/05 in novele, v nadaljevanju PPDP).

V skladu s petim odstavkom 225. člena ZUP izda organ na zahtevo stranke ali organa potrdilo o dokončnosti ali pravnomočnosti odločbe v skladu z določili 180. člena ZUP. Po navedeni določbi organ izda potrdilo o dejstvih, o katerih ne vodi uradne evidence, po posebnem ugotovitvenem postopku, kar predvideva tudi 2. člen PPDP. Predmetno potrdilo se torej ne izdaja na zahtevo organa, le stranke, med organi se podatki o dokončnosti in pravnomočnosti posredujejo kot podatki iz uradnih evidenc po Uredbi o upravnem poslovanju.

Na zahtevo stranke se torej potrjuje dokončnost in pravnomočnost, analogno izvršljivost, pri čemer v relaciji do stranke ni bistveno, ali to v postopku, ki se je zaključil na drugi stopnji, stori organ prve stopnje ali organ druge stopnje kot izdajatelj akta. Primarno je namreč zaradi določb 257. člena ZUP celotna spisovna dokumentacija s strani druge stopnje odstopljena prvostopenjskemu organu, zato bo slednji lažje in hitreje ugotovil potrebne podatke za potrditev (odvisno od tega, ali in kdaj je bila odločba druge stopnje vročena stranki in ali je bila vložena tožba na sodišče). V vsakem primeru pa tako potrdilo nima moči neizpodbojnosti, lahko se naknadno ugotovi nasprotno (da je bila denimo tožba vložena in zadeva še ni pravnomočno rešena).

4. člen PPDP in 5. člen PPDP določata, da se v potrdilu sicer organ, ki potrjuje nastop dokončnosti in/ali pravnomočnosti, izrecno navede.

Potrdilo o pravnomočnosti se lahko izda v obliki samostojne listine ali v obliki štampiljke (3. člen PPDP). Praviloma se izda v obliki štampiljke, v obliki samostojne listine pa se izda, če stranka to zahteva, če je nastopila le delna dokončnost in/ali pravnomočnost upravnega akta, če to izrecno zahteva drug organ ali če ni mogoče potrditi dokončnosti in/ali pravnomočnosti na samem upravnem aktu s potrdilom v obliki štampiljke.

4. člen PPDP navaja obvezne sestavine potrdila v obliki samostojne listine, ki mora vsebovati navedbo organa, ki potrdilo izdaja, pravno podlago, navedbo stranke, na zahtevo katere se izdaja, navedbo konkretnega upravnega akta (šifra, datum), datum nastopa dokončnosti in/ali pravnomočnosti, navedbo o plačilu oziroma oprostitvi upravne takse, šifro potrdila, podpis uradne osebe, ki potrdilo izdaja in žig upravnega organa. Takšno potrdilo mora biti opremljeno z navedbo šifre in datuma izdaje potrdila.

5. člen PPDP opredeljuje potrdilo v obliki štampiljke, ki mora vsebovati navedbo upravnega organa, ki potrjuje nastop dokončnosti in/ali pravnomočnosti, navedbo konkretnega upravnega akta (šifra, datum), datum nastopa dokončnosti in/ali pravnomočnosti, šifro potrdila, podpis uradne osebe, ki potrdilo izdaja in žig upravnega organa. Potrdilo se odtisne na izvirnik upravnega akta ali na overjen prepis oziroma kopijo. Odtisne se na prvi strani, desno zgoraj. Izjemoma, če na prvi strani ni prostora, se lahko odtisne na zadnjo stran, pod podpis uradne osebe, ki je upravni akt izdala. Omenjeno potrdilo ima obliko pravokotnika, velikosti 80x50 mm. Oblika in vsebina štampiljke je določena v prilogi PPDP.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...