Potrditev o dokončnosti in pravnomočnosti upravnega akta

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Potrditev o dokončnosti in pravnomočnosti upravnega akta

Datum odgovora: 6. 2. 2012, pregled 7. 12. 2022

Vprašanje:

Upravni organ na potrdilo o dokončnosti in pravnomočnosti upravnega akta vpisuje samo pravnomočnost. Ali je potrebno na potrditev vpisovati tudi dokončnost?

Odgovor:

Odločba postane dokončna, ko se ne more več izpodbijati s pritožbo (224. člen ZUP). Nastop dokončnosti pomeni, da pritožba po zakonu ni bila dovoljena ali ni bila uporabljena ali pa je izčrpana. Drugi odstavek 224. člena ZUP, določa kdaj odločba prve stopnje postane dokončna in s tem tudi izvršljiva. Odločba pa postane pravnomočna, ko se ne more več izpodbijati v upravnem sporu pred upravnim sodiščem ali v drugem sodnem postopku (tj. pred delovnim in socialnim sodiščem) (225. člen ZUP). V upravnem postopku nastopa pravnomočnost postopoma. Odločba postane običajno najprej dokončna, nato pravnomočna, medtem ko postane izvršljiva z dokončnostjo, izjemoma tudi prej ali kasneje. Dokončnost in pravnomočnost lahko nastopita tudi hkrati, če je dokončnost nastopila, ker se stranka ni pritožila, ali če se je pritožbi odpovedala pred potekom pritožbenega roka v upravnem postopku (glej Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 198-200).
Ko postane odločba dokončna oziroma pravnomočna, lahko stranka pri pristojnem (ponavadi prvostopenjskem - glej 257. člen ZUP) organu zahteva potrditev dokončnosti oziroma pravnomočnosti odločbe. V skladu s petim odstavkom 225. člena ZUP izda organ na zahtevo stranke ali organa potrdilo o dokončnosti ali pravnomočnosti odločbe v skladu z določili 180. člena ZUP po posebnem ugotovitvenem postopku. Potrjevanje dokončnosti in/ali pravnomočnosti je delno urejeno z ZUP, natančneje pa z izvedbenim aktom ZUP, tj. Pravilnikom o potrjevanju dokončnosti in pravnomočnosti upravnih aktov (Ur. l. RS, št. 43/05 in novele, v nadaljevanju PPDP). Potrdilo se izda v obliki samostojne listine ali v obliki štampiljke. 4. in 5. člen PPDP določata obvezne sestavine potrdila, in sicer, potrdilo v obliki samostojne listine, mora vsebovati navedbo organa, ki potrdilo izdaja, pravno podlago, navedbo stranke, na zahtevo katere se izdaja, navedbo konkretnega upravnega akta (številka, datum), datum nastopa dokončnosti in/ali pravnomočnosti, navedbo o plačilu oziroma oprostitvi upravne takse, številka potrdila, podpis uradne osebe, ki potrdilo izdaja in žig upravnega organa. Potrdilo v obliki štampiljke pa mora vsebovati navedbo upravnega organa, ki potrjuje nastop dokončnosti in/ali pravnomočnosti, navedbo konkretnega upravnega akta (številka, datum), datum nastopa dokončnosti in/ali pravnomočnosti, številko potrdila, podpis uradne osebe, ki potrdilo izdaja in žig upravnega organa.

PPDP dopušča možnost izbire (in/ali) pri navajanju datuma nastopa pravnomočnosti in/ali dokončnosti, saj navedeni stanji ne nastopita vedno hkrati. Menimo, da se potrjuje tisto kar stranka ali organ izrecno zahtevata, pod pogojem, da je to stanje že nastopilo. Če stranka oz. organ zahtevata le potrditev pravnomočnosti, se potrdi le slednja (pod pogojem, da je nastopila). Če zahtevata potrditev obojega (dokončnosti in pravnomočnosti), se potrdita obe stanji, pod pogojem, da sta že nastopili. Vsekakor velja, da pravnomočnost praviloma sledi dokončnosti, izjemoma pa obe stanji nastopita hkrati (glej zgoraj).

 



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...