Postopanje z vlogo s podatki za napačno obdobje glede na čas vložitve zahteve

Zadeva: Postopanje z vlogo s podatki za napačno obdobje glede na čas vložitve zahteve

Datum odgovora: 13. 4. 2010, pregled 26. 11. 2022

Organ je prejel zahtevo stranke za pravico, za katero mora po področnem zakonu stranka v vlogi predložiti določene podatke. Ti podatki se naj bi v primeru, če je zahteva vložena do 31. 3., nanašali na predpreteklo leto, če pa je zahteva vložena po 1. 4., pa na lansko leto. Kako postopati, če je stranka vložila zahtevo na dan 31. 3., priložila pa je podatke, ki se nanašajo na lansko leto, torej napačno obdobje? Ali se takšna vloga obravnava kot nepopolna? Kako ravnati, če bo stranka po pozivu k dopolnitvi predložila podatke za predpreteklo leto, toda potem pa bo vloga vložena (dopolnjena) po 1. 4. in bi zopet prišlo do podatkov za napačno obdobje?

Vloga je formalno nepopolna, ne le v primeru, če določeni podatki oz. priloge manjkajo, ampak tudi v položaju, kot je opisan, torej če se podatki, ki jih področni predpis terja za popolnost vloge, nanašajo na napačno obdobje in tako organ nima na voljo relevantnih podatkov za odločanje. Če bi organ odločil na podlagi nerelevantnih podatkov, bi s tem kršil načelo materialne resnice (8. člen ZUP) in nepravilne rabe materialnih predpisov, kar bi lahko bil razlog za pritožbo zoper izdane odločbe po 237. členu ZUP, sprememba ali odprava po nadzorstveni pravici (274. člen) oziroma sprememba ali odprava odločbe v zvezi z upravnim sporom (273. člen).

Zato mora organ tedaj postopati po pravilih ravnanja z nepopolno vlogo po 67. členu ZUP. Od vložnika se zahteva, v obliki dopisa, da se pomankljivosti v določenem roku odpravijo (torej da stranka predloži podatke za predpreteklo leto in ne zadnje-lansko). Ker ZUP ne določa roka za dopolnitev vloge, ga določi uradna oseba sama.

Organ mora upoštevati določilo petega odstavka 68. člena ZUP. Velja namreč, da se datum vložitve vloge presoja v primeru nepopolne vloge, če je ta po pozivu pravočasno dopolnjena, po dnevu, ko je bila vložena prvotna vloga. Zato ne drži, da bi se o zahtevi stranke odločalo po podatkih za lansko leto, če je bila zahteva vložena do 31. 3., pa le dopolnjena po tem datumu, saj ostaja kot datum zahtevka 31. 3.

V skladu z 222. členom ZUP mora organ izdati odločbo v roku enega meseca, kadar gre za skrajšani upravni postopek oziroma najkasneje v dveh mesecih, kadar gre za posebni upravni postopek, vendar rok za izdajo odločbe pri tem ni vezan na dan vložitve vloge, temveč na dan, ko je ta bila dopolnjena.