Popravljanje pomot ali dopolnitev in razveljavitev odločbe?

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Popravljanje pomot ali dopolnitev in razveljavitev odločbe?

Datum odgovora: 6. 2. 2011, pregled 26. 11. 2022
 

Vprašanje:

Organ je izdal odločbo o priznanju pravice, kjer pa je v izreku napačno in pomanjkljivo opredelil časovno omejitev te pravice glede na področni predpis (npr. gostincu se za neko obdobje potrdi redni delovni čas od ponedeljka do nedelje do 22.00 ure, čeprav pravilnik določa le od ponedeljka do petka in ne nedelje, poleg tega pa obseg časa po dnevu od 6.00 do 22.00 ure). Kako se lahko te napake popravi?

Ali se lahko glede pomanjkljive označbe ure v izreku šteje, da neposredno velja pravilnik? Ali lahko organ uporabi 223. člen ZUP ter popravi izrek odločbe tako, da bo vseboval tudi uro začetka obratovalnega časa, poleg tega pa spremeni zadnji dan rednega delovnega časa (v petek namesto nedelje)?

Odgovor:

Izrek (dispozitiv, tenor) odločbe, ki sledi za uvodom odločbe, je osrednji in najpomembnejši sestavni del odločbe, saj se z njim odloči o predmetu postopka in o vseh zahtevkih strank, kar pomeni, da se odloči o pravici, obveznosti ali pravni koristi stranke v konkretni upravni zadevi (po Grafenauer in Breznik, Upravno pravo: procesni del, 2009, str. 512). Izrek mora biti zakonit, če je tak in se ga ne izpodbije s pravnimi sredstvi, postane dokončen oz. pravnomočen in izvršljiv. Izrek že izdane odločbe, vročene stranki, se lahko popravlja le zaradi tipkarskih, računskih ipd. napak, sicer pa se vanj lahko posega izključno po pravilih ZUP, praviloma v postopkih s pravnimi sredstvi.

V navedenem primeru sta nastopili dve kršitvi:

  1. časovna omejitev priznane pravice je glede na področni predpis opredeljena - po dnevih - napačno;
  2. časovna omejitev priznane pravice je glede na področni predpis opredeljena - po urah - pomanjkljivo.

Druga kršitev je manjše teže, vendar kljub temu ne moremo šteti, da zadošča že sklic na področni predpis, saj mora odločba samostojno opredeliti strankino pravico tako, da je izrek oblikovan kot izvršljiv, torej jasno določen. Izrek odločbe, ki pravico opredeljuje zgolj po eni časovni meji, čeprav bi moral po dveh, je torej pomanjkljiv. Zato se v tem delu uporabi institut dopolnilne odločbe po 220. členu ZUP, saj organ s prvo odločbo ni v celoti odločil o predmetu postopka (le do 22. ure po posameznem dnevu, ne pa od kdaj, se pravi od 6.00). Namreč, s sklepom o popravi pomote se lahko popravi le pomote, s katerimi se ne ustvarja nič novega in se ne dopolnjuje odločba (glej sodbo VS15715 Up 586/2000 z dne 26.11.2003).

Del izreka, ki se nanaša na napačno opredelitev meja priznane pravice, pa je nezakonit, saj je v nasprotju s področnim predpisom. Ker gre za vsebinski poseg, tudi tu ni možen popravek odločbe. Organ, ki je izdal odločbo, sme sicer res po 223. členu ZUP, vsak čas popraviti pomote v imenih ali številkah, pisne ali računske pomote ter druge očitne pomote v odločbi. Na podlagi tega člena v odločbi pa ni mogoče popravljati zmot v izjavi volje, ki je vsebovana v odločbi, niti pomanjkljivosti, ki vsebinsko določijo obseg priznane pravice oz. obveznosti (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 428). Zlasti pomote v izjavi volje, na primer zaradi nepravilne uporabe materialnega prava, se lahko popravijo oziroma odpravljajo le na podlagi pravnih sredstev, ki jih določa zakon (po Breznik et al., Zakon o splošnem upravnem postopku s komentarjem, 2004, str. 676). Na podlagi te zakonske določbe je tako mogoče popraviti le pomote tehničnega značaja, ne pa tudi zmot in pomanjkljivosti v izjavi volje, do katerih je prišlo pri izdaji odločbe, saj gre v slednjem primeru za poseg v pravni položaj, ki ga je ustvarila odločba (glej sodbo VS RS, št. U 1467/93-7 z dne 25. 8. 1994).

Ob napačni uporabi področnega predpisa ZUP določa, da mora nadzorstveni organ tako odločbo (delno) razveljaviti po drugem odstavku 274. člena ZUP. Te napake organ izdajatelj na prvi stopnji ne more sam popraviti, razen če bi stranka vložila pritožbo in bi organ izdal nadomestno odločbo, kar pa v danem primeru ni verjetno.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...