Popravek prezgodnje klavzule o pravnomočnosti odločbe

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Popravek prezgodnje klavzule o pravnomočnosti odločbe

Datum odgovora: 10. 1. 2011, pregled 7. 12. 2022

Vprašanje:

Uradna oseba je stranki izdala odločbo, ki jo je na njeno zahtevo tudi opremila s klavzulo o pravnomočnosti. Zoper odločbo pa je podal pritožbo eden izmed stranskih udeležencev v postopku (ki v pritožbi ni zahteval tudi preklica pravnomočnosti odločbe). Kako naj upravni organ sedaj odpravi oz. prekliče potrditev pravnomočnosti odločbe?


Odgovor:

(Pozitivna) odločba prve stopnje postane po ZUP, upoštevaje pogoj izčrpanja pravice do pritožbe po zakonu, ki ureja upravni spor (6. člen ZUS-1), pravnomočna, ko je ni (več) mogoče izpodbijati v sodnem postopku (gl. 225. člen ZUP).

To pomeni, da je upravni organ nedvomno nepravilno oz. prezgodaj odločbo potrdil kot pravnomočno, če se pritožbeni rok za vse osebe v položaju stranke še ni iztekel. Taka potrditev ne ustreza dejstvom, v resnici ta odločba, sploh če je bila vložena dovoljena pritožba v roku, (še) ni pravnomočna niti dokončna (prim. 224. člen ZUP). Pravočasno vložena pritožba, s katero se izpodbija posamičen upravni akt prvostopenjskega upravnega organa, ima namreč neposreden vpliv na začetek učinkovanja odločbe, saj praviloma odloži njeno dokončnost, izvršljivost in tudi pravnomočnost (Grafenauer in Breznik, Upravno pravo: procesni del, 2009, str. 205).

Klavzula o pravnomočnosti ima pravno naravo potrdila, izdanega v posebnem ugotovitvenem postopku (prim. Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 631, tudi v Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 445). Potrdilo o dokončnosti in pravnomočnosti namreč izda organ na zahtevo stranke ali organa v skladu z določili 180. člena ZUP, toda napačna potrditev organa nima za posledico pravnomočnosti odločbe (tako tudi sodba VS RS U 882/95), niti na tako potrditev (kot katerokoli potrdilo po posebnem ugotovitvenem postopku) organ/i ni/so vezani.

V skladu z določili petega odstavka 225. člena ZUP je zato dovoljen popravek pomote o dokončnosti in pravnomočnosti, če je ta napačna. To pomeni, da lahko in v danem položaju upravni organ mora na odločbi oz. vseh dostopnih izvodih odločbe, ki so opremljeni s klavzulo o pravnomočnosti, le to prečrtati in opremiti tak popravek s podpisom pooblaščene uradne osebe.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...