Pooblastitelj uradnih oseb v organu v sestavi ministrstva

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Minister kot pooblastitelj uradnih oseb v organu v sestavi ministrstva?

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 9. 12. 2022

Vprašanje:

Ali lahko resorni minister pooblasti za vodenje upravnih postopkov osebo, ki je zaposlena v organu, ki je v sestavi resornega ministrstva?

Odgovor:

V upravnih postopkih podeli predstojnik organa pooblastilo za odločanje na podlagi 28. člena ZUP in pooblastilo za vodenje upravnih postopkov na podlagi 30. člena ZUP tistim svojim delavcem, ki ustrezajo pogojem po zakonu in Uredbi o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku (Uradni list RS, št. 12/13 in novela).

Organ v sestavi ministrstva se na podlagi 14. člena Zakona o državni upravi (ZDU-1; Ur. l. RS, št. 113/05 in novele) šteje kot drug upravni organ in je pri svojem delu v odnosu do ministrstva na prvi stopnji samostojen, tako da minister ne more pooblastiti osebe v organu v sestavi ministrstva, to lahko stori le predstojnik organa za svoje delavce. V upravnih zadevah iz stvarne pristojnosti organa v sestavi ministrstva pooblastilo podeli predstojnik organa v sestavi (in ne minister), v zadevah iz stvarne pristojnosti ministrstva pa minister. Vsako pooblastilo, ki ni podeljeno na takšen način, je nezakonito in je hkrati to procesno dejanje oz. akte, izdane v postopku, kjer je sodeloval tako "pooblaščeni", mogoče izpodbijati, že zaradi kršitve pravil o stvarni pristojnosti (pritožba, odprava odločbe po nadzorstveni pravici).

Pooblastilo za izvedbo postopka in za odločanje ima stvarno in krajevno pristojni upravni organ, drug državni organ, organ samoupravne lokalne skupnosti ali druga oseba, ki ima javno pooblastilo za odločanje v upravnih zadevah; analogno za pooblaščanje uradnih oseb samo predstojnik takega organa (izjema so inšpektorji). Posamezna dejanja v postopku ali odloči v upravni zadevi lahko le fizična oseba (ena oseba pri organih z individualnim vodstvom in več oseb pri kolegijskih organih). Oseba, ki je pooblaščena v imenu organa opraviti ta dejanja in odločiti v zadevi, je uradna oseba, ki je v pravnem razmerju s tem organom (npr. zaposlena pri organu). Uradna oseba je zato izenačena z organom, lahko rečemo, da pooseblja organ. Pri državnih organih je taka oseba njen predstojnik, ker pa zaradi velikega obsega delovnega področja in številčnosti posameznih upravnih zadev v pristojnosti organa, ne bi mogel vsega opraviti sam, ima organ zaradi tega potrebno število zaposlenih z ustrezno strokovno izobrazbo, ki jih predstojnik lahko pooblasti za odločanje v vseh upravnih zadevah (generalno pooblastilo) ali le za posamezna dejanja v postopku pred izdajo odločbe (specialno pooblastilo). S tem pooblastilom enega ali več delavcev ne preneha pooblastilo predstojnika organa, ker njegovo pooblastilo izhaja iz samega zakona (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 146-147).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...